Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

10K Koşmak

Koşuya başlamak için tek ihtiyacımız aslında bir çift koşu ayakkabısı, istek ve belki biraz da kararlılık. Ara vermeden rahatça 5K koşabiliyorsanız ve en az 6 haftadır antrenman yapıyorsanız 10K koşabilirsiniz.

Dayanıklı olun

10K mesafe için enerji jellerine ihtiyacınız yok. Ancak yarıştan bir saat önce kafein jeli kullanmayı düşünebilirsiniz. Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, vücut ağırlığının her bir kilosu başına alınan 3-7 mg arası kafein, vücut direncini yüzde 24 arttırıyor. Koşudan yarım saat önce bir fincan sade kahve içmek işe yarıyor. Ancak kafeinin sizdeki etkisini görebilmek için bunu yarış gününden önce denemenizde fayda var.

Sakin olun ve devam edin

Kendini korumak, çok çalışmaktan daha fazla disiplin ister. Koşuculara özel sosyal paylaşım sitesi Runners Connect’in kurucusu Jeff Gaudette, koşuda ilerlemenin bir disiplin işi olduğunu, sonrasını düşünmeden kendinizi fazla zorlamamanızı tavsiye ediyor. Dinlenmeyi asla ihmal etmeyin.

10K İçin Aksiyon Planı

Sprint seanslarıyla direncinizi, eğim koşularıyla da gücünüzü arttırın. Gözünüz korkmasın, çok eğleneceksiniz! Her koşudan önce ve sonra beş dakikalık yürüyüşle ısınma ve soğuma yapın. Programda isterseniz ilk haftayı atlayabilirsiniz ama bir sonraki adıma kademe kademe geçmeniz ve vücudunuzu alıştırmanız daha faydalı olacaktır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register