Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

15 Dakikada Beyninizi Koruyun


İşyerinde geçirdiğiniz zor bir gün, içinizi karartmaktan daha kötüsünü yapabilir. Yüksek düzeydeki stres hormonu kortizol, kısa süreli hafızanızla oynayabilir ve unutmayı tercih edeceğiniz bir haftayı gerçekten de unutmanıza neden olabilir. Ancak çözümünüz ayakkabılarınızı giyip yollara düşmek ve dertleri geride bırakmaksa, kendinizi kandırıyorsunuz demektir.

North Florida Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, çıplak ayakla koşmanın, işleyen belleğiniz için en iyi Nike Air Zoom’larınızın bile size sunamayacağı faydaları var. Çalışmada, 18-44 yaşlarındaki katılımcılara hızlı bir hafıza testi yapıldı ve ardından 15 dakika boyunca ayakkabısız olarak koşmaları istendi.

Daha sonraki testlerde, ayakkabısız ekiptekilerin hatırlama güçlerinde yüzde 16 artış görülürken,antrenman kıyafetleri giyen kesimde hiçbir değişiklik gözlemlenmedi.

Tabii ki çıplak ayak tabanlarınızla evinizin etrafındaki yolları turlamanız kötü bir fikir. Ancak pazar koşunuzu bozulmamış bir park veya şehrinizdeki bir futbol sahasına taşımak zekice olacaktır. Üstelik çimenler üzerinde koşmak sadece mesafe başına yaktığınız kalorileri artırmakla kalmıyor. Floridalı biliminsanları, çıplak ayakla koşmanın getirdiği “dokunsal ve propriyoseptif gereksinimlerin” beyninizdeki etkinliği artırıp enerji depolayarak sizi gelecek haftaya hazırladığını da iddia ediyor.

En azından, antrenman kıyafetlerinizin nerede olduğunu hatırlamak zorunda kalmayacaksınız.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register