Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

20 Dakikada Mükemmele Ulaşın


İster basketbol sahasında serbest atış yüzdenizi yükseltmek isteyin isterseniz de golf vuruşlarınızda ustalaşmayı, daha iyiye ulaşmanın yolu pratikten geçer. Bu konuda yeni yapılan araştırmalarsa, antrenmanın önemine olan vurguyu daha da perçinliyor. Görünen o ki gerekli olduğunu düşündüğünüz pratikten daha fazlasını yapmak, sizi daha da kusursuz yapıyor. Gereğinden fazla öğrenme (overlearning) isimli bu teknik, yeni yeteneklerde kusursuz hale gelmeniz ve yeni bilgileri içselleştirmeniz konusunda çok önemli bir katkı sağlıyor. İşin sırrı, bu kadar pratik yeterli diye düşündüğünüz noktada durmamak ve 20 dakika daha devam etmek. Bunu yapmak kulağa biraz zihin uyuşturucu bir aktivite gibi gelebilir, ama zaten istenen de bu. Nature Neuroscience’dan bir araştırma ekibi : “Bu ‘overlearning’ periyodu, istikrarsız öğrenme sürecini sağlamlaştırıyor ve sizi dışardan müdahalelere karşı daha sağlam hale getiriyor” diyor.

Bu tekniğin bir konuşmayı ezberlemek gibi çok daha sıradan görevlerde de işe yaradığını belirtelim. Tabii konuşmayı başarıyla bitirdikten sonra dizlerinizin üzerinde kaymanız hoş karşılanmayabilir. Bu tür kutlamaları sportif performanslarınıza saklayın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register