Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

3 Soru, 3 Cevap


Fitness ile ilgili aklınıza takılan üç soru cevap buluyor!

Soru: Yarı maratona hazırlanıyorum ama mesafemi artırdıkça ayak bileklerimin ağrısı da artıyor. Çare?

Cevap: Bilek tondonlarınızı, baldır ve karın kaslarınızı güçlendirme antrenmanları yapmalısınız. Bu üçünün de bilek ağrısında rolü var. Johns Hopkins Medicine’dan spor fizyoloğu Dr. Sameer Dixit, “Uzun mesafe koşularının ilerleyen safhaları, vücudunuzun gerçek anlamda zorlandığı aşamalardır, bu yüzden sakatlıklar gerçekleşir” diyor. Eğer bilekleriniz yeterince güçlü değilse, aşırı yormak rahatsızlığa yol açar. Stabil olmayan yüzeylerde egzersiz yapmayı deneyin. Örnek: Bir yastık üzerinde durun ve bacağınızı arkaya doğru büküp 10 saniye tutun. Bunu 10 kez yapın ve diğer bacağa geçin.

Soru: Her yürüyüşe çıktığımda bir çubuk buluyorum. Yürüyüş bastonu işlevi görür, değil mi?

Cevap: Yere düşmüş dalları değerlendiren böyle uzun yürüyüşçülerehayranlık duymamak elde değil. Eğer sendelemiyor veya eklem ağrısı çekmiyorsanız büyük ihtimalle kullanmanızın bir zararı
olmayacaktır. Ama ortopedi cerrahı Matthew Panzarella, tek bir çubuk veya eşit boyda olmayan iki çubuk kullanmanın yürüyüş dengenizi bozacağı ve sakatlanma riskini artıracağı konusunda uyarıyor. Hafif ve ayarlanabilen yürüyüş batonlarıysa diz ve bileklerinizdeki yükü ve gerginliği azaltmaya yardım ediyor. Özellikle sırt çantanız ağırsa çok faydasını görürsünüz. Dr. Panzarella, “Dallar kavrama yerleri ve kayışları olan yürüyüş batonlarından daha ağır ve güvenliksizdir” diyor. Tırmanırken kısaltabilir, bayır aşağı inerken uzatabilirsiniz. Ucu da bir dala göre yeri daha iyi tutar.

Soru: Yüzerken suyu pataklıyor gibi görünüyorum. Tekniğimi nasıl geliştirebilirim?

Cevap: Tekniği geliştirmenin yolu, kendini ağırlıksız hissetmek ve hem fiziksel hem duygusal anlamda rahatlamaktır. New York’ta bulunan Total Immersion Swimming’de binlerce kötü yüzücüyü havuz balığına dönüştüren Terry Laughlin söylüyor bunu. Superman pozisyonu alın ve suda süzülmeye başlayın. Yani kollar omuz genişliğinde açık hâlde öne doğru uzatılmış ve gözleriniz sanki Metropolis’i tarar gibi yere bakıyor olsun. Laughlin, “Başınız aşağıda ve gözleriniz havuzun dibine bakar şekilde başlayın. Bu yüzmenin temel dayanağıdır” diyor. Başınızı suda rahatlatırsanız omurganız da doğal pozisyonunu bulacaktır. Bacaklarınızı hafifçe birbirine bastırın ve acelesiz vuruşlar yapın. Olabildiğince akışkan ve yumuşak olsun.

You don't have permission to register