Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

4 Saatte Yediklerinizi Yakıta Dönüştürün


Bir spor tutkunu için spor sonrası elinde shaker’la sokaklarda yürümek tam anlamıyla bir onur yürüyüşüdür. Çünkü az önce sıkı bir antrenman yaptığınızı sizi gören herkes anlar. 

Untitled-2

Sonrasında bir arkadaşınız fast food yemeyi teklif ettiğinde, antrenmanda harcadığınız onca çabayı heba edemeyeceğinizi söyleyerek reddedersiniz. Ancak Montana Üniversitesi, spor sonrası beslenme konusunda tüm algıları altüst eden yeni bir araştırmayla kafaları karıştırdı. Çalışmaya göre, glikojen seviyesi (yani enerji deponuz) azaldığında kaslarınız yemek konusunda çok da seçici olmuyor.

Yapılan araştırmada, antrenmandan sonra dört saat dinlenen sporcuların yarısı fast food, diğer yarısıysa izotonik spor içeceği tüketmişler. İki grubun glikojen depolarının yenilenmesi konusunda herhangi bir fark görülmemiş. Hepsi bu da değil. İki grup zamana karşı yapılan bir bisiklet çalışmasında da aynı performansı göstermiş.

Şu konuda anlaşalım: Bu şaşırtıcı araştırmayı size sürekli fast food yemeniz için anlatmıyoruz. Bunun ancak glikojen depolarının boşaldığında geçerli olduğunu da belirttik. Ancak arada sırada sağlam bir antrenman sonrası canınız bir hamburger ve patates kızartması çektiğinde pişmanlık duymanıza gerek yok. Bu kadarı bile güzel haber!

You don't have permission to register