Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

5 Kıtada 5 Ultra Maraton


Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliği ile oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1 artık yurt dışındaki yarışlarda da başarılar kazanıyor. TEAM1 Diyabet Koşu Takımı’nın Kaptanı Gürkan Açıkgöz, ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton‘ koşmayı hedefleyen dünyanın tek Tip1 diyabetli bireyi olarak Vietnam’ın ardından Norveç ultra maratonunu da kazandı. Açıkgöz ve Norveç ultra maratonuna birlikte katıldığı TEAM1’in antrenörü Utkuer Yaşar, hiç durmadan 34 saat koşarak önemli bir başarıya imza attılar.

Türkiye’nin ilk Tip1 diyabetli maratoncusu ve TEAM1 diyabet koşu takımının kaptanı Gürkan Açıkgöz, dünyanın ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton‘ koşan tek Tip1 diyabetli bireyi olarak yeni başarılar kazanıyor. Fransız menşeli Canal Aventure organizasyonu tarafından düzenlenen ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton‘a katılan Açıkgöz, Vietnam’da düzenlenen ve 4 etap ve 160 km’den oluşan Asya yarışında erkekler kategorisini birinci bitirdi. Organizasyonun Avrupa etabı olan 140 kilometrelik Norveç Ultra Maratonu’nu da TEAM1 antrenörü Utkuer Yaşar ile birlikte 34 saat durmadan koşarak birinci tamamladı.

13-15 Temmuz tarihlerinde koşulan yarış Norveç’in Lyngen Alps bölgesinde başlayarak, Tromso şehrinde sona erdi. 2’li takımlar halinde koşulan yarış boyu yarışmacılar yollarını kendilerine verilen GPS takip sistemi ile buldu. Yarış yolu üzerindeki kurulu kontrol noktalarında tüm yarışmacılar sağlık kontrolünden geçti.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliğiyle ‘diyabetli‘ algısını değiştirmek için oluşturulan ve kısa sürede sosyal sorumluluk alanında ödül kazanan diyabet koşu takımı TEAM1’in kaptanı Açıkgöz, ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton‘ projesi kapsamında 24-30 Eylül tarihlerinde Bolivya’da 7 etaptan oluşan 230 kilometre maratonu koşacak. Daha sonra da 11-16 Kasım tarihlerinde 5 etap ve 220 kilometreden oluşan Mozambik ve 15-25 Mayıs 2019’da da 9 etap ve 522 kilometreden oluşan Avustralya ultra maratonlarına katılacak.

Tip1 diyabetli maratoncu olarak derece yapmak istiyorum

TEAM1’in 46 yaşındaki kaptanı Gürkan Açıkgöz, 21 yaşında Tip1 Diyabet tanısı konulduğundan itibaren hayatına sporla devam ediyor. Sporun hayatında hep önemli bir yeri olduğunu söyleyen Gürkan Açıkgöz, “Diyabet bir hastalık ama onu yönetmek bir seçim. Spor yapmayınca hipo veya hiper glisemi riski olmuyor ama hayatın kendisi de olmuyor. Spor, diyabetimi yönetmek konusunda bana her zaman avantaj sağladı. İlk maratonumu 2013 yılında koştum ve o zaman sadece yarışı sorunsuz bir şekilde bitirebilmeyi hedefliyordum. O günden bu yana yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 40 maratona katıldım. Bundan sonra hedefim katıldığım tüm maratonlarda derece yapmak” diyor.

Tip1 diyabetli bir maratoncu olarak maraton ve ultra maratonlarda yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor:

40 dakikada 1 şeker kontrolü yapıyorum. Çünkü şeker düşünce performans da düşüyor. Ben derece yapmak istiyorum. Yarışta çadırım, uyku tulumum, kıyafetim, yarış boyu tüketeceğim tüm gıdalar çantamda oluyor. Özellikle gıda konusunda mühendislik yapıyorum, neyi ne kadar tüketmem lazım hepsi hesaplı. Bunları da antrenmanlarda deneye deneye buluyorum.

TEAM1 ekibinin ve ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton‘ projesinin hikayesini sosyal medyadan takip edebilirsiniz Instagram @team1.diab #team1diab #5kıtada5ultramaraton

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register