Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

5 Saniye Kuralını Unutun


Yere düşen yiyecek, bakteri saldırısından kaç saniye korunabilir? 

Untitled-1

5 saniye kuralını bilirsiniz. Bilmeyenler için söyleyelim: Yiyeceğinizi yere düşürdükten sonra 5 saniye içerisinde yerseniz, yiyeceğiniz temiz kalır ve size hiçbir şey olmaz. Rutgers Üniversitesi araştırmacıları, daha önce yaptıkları bir araştırmada ise bu fikre karşı çıkılmış ve bakterilerin yerden yiyeceğinize bulaşmasının neredeyse eş zamanlı olarak gerçekleşebileceğini iddia etmişti.

Birleşik Krallık’taki Aston Üniversitesi araştırmacıları ise bakterilerin oluşması için yarım saate ihtiyaç duyulduğunu iddia ediyor. Bu size biraz iddialı gelebilir. Hatta yazılanları okuyup, “Ne yani; yemeğimizi yere döküp oradan yiyelim o zaman!” bile diyebilirsiniz. O kadar iddialı olmadığımızı belirtelim. Ancak, eğer yere düşürdüğünüz yiyecek kuru ve katı ise (kraker, tost, bisküvi ya da sandviç gibi) düşürdükten sonraki 30 dakika boyunca yiyeceğinizin güvende olduğunu bilmelisiniz.

Projede yer alan araştırmacılardan Anthony Hilton, yere düşen bir yiyeceği tükettikten sonra hasta olma ihtimalinin zayıf olduğunu, zeminin laminat ya da seramik olması durumunda yiyeceğe bakteri bulaşma olasılığının ise halıya oranla daha yüksek olacağını söylüyor.

Bir kez daha vurgulayalım: Bu 30 dakika kuralı sulu ya da yapışkan yiyecekler için geçerli değil. Bu besinler, gerçekten de 5 saniye içerisinde bakteri toplamaya başlıyorlar.

Her şeyden öte, yere düşen yiyeceğin tüketilip tüketilmemesi tamamen kişisel tercihlere bağlı bir şey. Ama biz yine de işin bilimsel boyutlarından bahsetmek istedik. Kim bilir, belki bir sonraki sefer o son kurabiye yere düştüğünde içiniz bir nebze rahat eder.

You don't have permission to register