7 Büyük Günah

Editör :

/

 

Geri1 of 7İleri


Antrenmanlarınızı sabote eden alışkanlıklarınızdan kurtularak gelişim sürecinizi hızlandırın.

Spor salonundaki ilk adımın da, son adımın da amacı kas kütlesi inşa etmektir. Spordan önce, spor esnasında ve sonrasında gelişiminizi artırmak da, çalışmalarınızı heba etmek de sizin elinizde. New York’ta bulunan Spectrum Wellness’ın sahibi olan egzersiz fizyoloğu Jeff Bell, “Kişisel alışkanlıklarınız, sosyal yaşantınız, hatta seçtiğiniz egzersizler bile gelişiminizi engelliyor olabilir” diyor. Alanında uzman arkadaşlarıyla birlikte, fitness kazanımlarını baltalayan yedi faktörü sıralayan Bell, “Belirli yaklaşımlardan sıyrılarak spor salonunda harcadığınız vakti nakde çevirebilirsiniz” diyor.

1- TEMEL HAREKETLERİ ATLAMAK

Birçok fitness tutkunu kas geliştirmenin yolunun chest fly ve leg extension gibi izole egzersizlerden geçtiğini düşünür. Ancak bench press ve squat gibi egzersizler birçok farklı kas grubunun birlikte çalışmasını sağlayarak, gelişim için ihtiyacınız olan gerilmeyi vücudunuzda yaratır. Colorado’daki Air Force Academy’nin sahibi antrenör Allen Hedrick, “Vücudunuz bu strese, ön hipofiz bezinizin daha fazla büyüme hormonu salgılamasıyla tepki verir. Hem de ekstra efora gerek duymadan” diyor. Elbette ki hareketleri değiştirmeye ihtiyacınız var. Lakin ileri seviye izole egzersizler için temel hareketleri gözden çıkarmayın.

DÜZELTİN Antrenman programınızı bir kâğıda yazın ve bileşik hareketlerin programınızın yüzde kaçını oluşturduğunu öğrenin. Bell, “Çıkan sonuç yüzde 40-50 aralığında değilse, gereğinden fazla izole egzersiz yapıyorsunuz demektir” diyor.

Geri1 of 7İleri

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login