Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Abby Lutz, Artık Seni Kimse Durduramaz!

Geri1 of 2İleri


 

Abby Lutz, yaşamının tehlike altında olduğunu biliyordu ve bu yüzden hem kendisi, hem kızı için bir değişiklik yaptı.

Abby Lutz hiçbir zaman fitness tutkunu olmadı. Aslında Kuzey Carolina’daki Newton’da büyüyen tombul bir çocuk olarak “tam anlamıyla yürüyemiyordu”. Fakat, 193 kiloda dengesini bozduktan on yıl sonra, iki çocuk annesi olarak koşu sayesinde tam 109 kilo vermesiyle sosyal medyada hayli dikkatleri çekti.

34 yaşındaki bu azimli kadın , kilolarıyla yıllarca mücadele etse de, şimdi 11 yaşında olan kızı Clara’ya hamileyken obez oldu.

“Ben gerçekten hastaydım ve kızım da öyleydi” diyor Lutz. “80 ila 90 arası kilo aldım ve kızım bir ay erken doğdu. O doğduğunda, 172 kiloydum. Sonra depresyona girdim ve berbat hissettim; bu yüzden 192 kilo olana kadar kilo almaya devam ettim.”

Diyet ve egzersiz ile kilo verme konusunda en iyi çabaları olsa da, Lutz en sonunda 2007 yılında mide bypass ameliyatı olmaya karar verdi. O sıralarda diplomalı bir hemşire olarak, hastanede 12 saatlik shift ile çalışıyordu. “Bana uzun süreli insülin ve diyabet için iki veya üç oral ilaç, ayrıca yüksek tansiyon için de ilaç verdiler.”

Geriye dönüp baktığımızda, Lutz, sadece kendisi için değil, yeni doğan kızı için bir yaşam tarzı değişikliği yapması gerektiğinin farkına vardığı anı hatırlıyor. “Bir hemşire olarak, diyabetlilerin hepsinin içeri girdiğini, ayak parmaklarının ve ayaklarının kesildiğini görürdüm. Parmaklarımın kesileceği korkum vardı. ’35 yaşımdayken ayaklarımı kaybedeceğim!’  diye düşünüyordum.”

Dolayısıyla Lutz, ameliyattan sonra kilo vermesiyle, kilisede bir kadın koşu grubuna katılmak için kayıt yaptırdı. Sadece 10 ayak parmağı sağlam kalmamıştı, onları kullanabilecek kadar da şanslıydı.

“Run for God adında bir gruba kaydoldum” diyor Lutz. “Başlamak için güzel bir yoldu çünkü hiç bu kadar atlet olmamıştım. Bir dakikalık interval koşusu yaptık ve sonra iki dakika boyunca yürüdük. “Aman Tanrım, bu dakikalar ne zaman sona erecek?” gibi olsam bile, bu samimiyete ve dostluğa sahip olmak çok güzeldi ”

En sonunda, Lutz ilk 5K koşusunu ona zar zor adım atmaya devam ederken ilham veren grubuyla tamamladı. “Hemen hemen beş yıldır koşuyorum. Susan G. Komen Race for the Cure ve Charity Chase adı verilen yarı maratonu tamamladım. Ardından 22 engelle 5,3 kilometrelik Spartan Yarışı’nı yaptım. Bu saçma bir şekilde zordu!”

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register