Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Ailenizin Tıbbi Geçmişi


Hepimiz biliyoruz ki genetik mirasımız önemli. Peki ne kadar geriye gitmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

En önemli olanlar ebeveynler, kardeşler ve çocuklardır. Ardından ebeveynlerinizin ailesi, yani büyük anne ve büyük babalar, teyzeler, halalar, amcalar, dayılar, kuzenler, yeğenler vb. ile yarı kardeşler gelir. Johns Hopkins’ten genetik ve kalıtsal hastalıklar uzmanı Dr. Joann Bodurtha, bu hassas bir konu olduğundan, ilk olarak irtibat halinde olduğunuz akrabalarınızla başlamanızı öneriyor. Konuyu aile toplaşmalarında, özellikle de ölüm konusunun ön planda ve merkezde olduğu durumlar olan cenazelerde açabilirsiniz. Genel sorularla giriş yapın. (Ailemizin tıbbi geçmişhakkında konuşalım mı? Bilmem gereken, tekrarlayan bir hastalık durumu var mı?) Devam ettikçe daha özel ve kişisel sorular sorun. Kalp hastalıkları, diyabethipertansiyon, kolesterol ve kansere ek olarak olağandışı ve açıklanamayan durumlar hakkında bilgi alın. 

Biri hastalandığında veya akrabalarınız hayatını kaybettiğinde yaşlarını not alın. Ayrıca atalarınız hakkında sorular sorun çünkü bazı riskler etnik kökenle bağlantılıdır. Avrupa kökenli Aşkenazi Musevileri’nin bazı genetik hastalıklara yakalanma oranı daha yüksektir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register