Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Akıllı Koşucunun Mutfağı


İyi bir performans göstermenin yolu midenizden geçiyor. 

MUZ: Lif oranı düşük, magnezyum ve potasyum oranı yüksek olan muz, koşucuya en iyi desteği veren besinlerden biri. Orta boy (100 gr) bir muz 22 gr karbonhidrat içeriyor -ki bu koşu öncesi için yeterli.

HURMA: Kolayca sindirilebilen hurma, mineral ve potasyum açısından zengin. Anlık enerjiye ihtiyacınız olduğunda onu kullanın. Koşu öncesi laktozsuz süt ya da badem sütüyle birlikte tüketebileceğiniz bir enerji barının ana malzemesi de hurma olmalı. Kendi enerji barınızı yapmak için; bir gece önceden sıcak suda beklettiğiniz hurmaları püre hâline getirip içerisine çiğ kaju, badem ya da yer fıstığı ekleyin. Son olarak Hindistan cevizi yağı, vanilya esansı, tarçın ve yulaf ilave ederek blender’dan geçirin. İster bar, ister minik toplar hâline getirin. Buzdolabında bir hafta boyunca muhafaza edebilirsiniz.

YULAF YA DA EV YAPIMI GRANOLA: Kompleks karbonhidrat için en iyi besin. Karbonhidrat, vücut tarafından yavaşça sindirilerek antrenman sırasında istikrarlı bir şekilde enerji harcar ve daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olur. Enerji seviyenizi yüksek tutmak ve daha sıkı antrenman yapmak için mutfağınızda bulundurun. Eğer maksimum yarım saat içinde koşmayı hedefliyorsanız, yulafı sütle birlikte tüketmeyi pas geçebilirsiniz. Daha 1,5-2 saatim var diyorsanız, laktozsuz süt ya da badem sütü/soya sütü ile mükemmel bir ikili olacaktır.

BADEM SÜTÜ: Özellikle koşu sonrası kaslarınızın ve vücudunuzun toparlanmasına daha hızlı yardımcı olmak açısından iyi bir alternatif. Soya sütü ya da bir kutu sade yoğurt da bu görevi görür.

KAHVE: Şekersiz ve bol sütlü kahve, hafta arası yaptığınız kısa koşular öncesinde harika bir alternatif olabilir. Süt, sıvı almanızı sağlamaya ek olarak antrenman sırasında size enerji verecek karbonhidratı ve proteini içerir. Kahve ise adımlarınızı  hızlandırır.

YAĞ YAKAN YAĞLAR: Uzun koşularda karbonhidratın yanına sağlıklı yağ ilave edin ve daha hızlı koşun! Zeytinyağı, fındık yağı, avokado, somon, orkinos, sardalya, ceviz, keten tohumu, kanola yağı, badem, fındık ezmesi, fıstık ezmesi, Antep fıstığı ve kenevir tohumu yağını mutfağınızda bulundurmanızda fayda var.

You don't have permission to register