Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Altın Oranı Yakalayın!


Önce bulking yapıp sonra definisyona geçme geleneği sona erdi. Bilim, aynı anda kas kütlesi inşa edip yağ yakabileceğinizi söylüyor.
İnternette vücut geliştirmeyle ilgili herhangi bir forumu beş dakika incelediğiniz zaman, kaçınılmaz olarak iki kelime arasında kalırsınız: bulking ve definisyon. Vücut yapabilmeniz için gereklilik gibi görülen bu iki farklı evreden ilki, sıkı antrenman yaparak kalori tüketimini fahiş bir şekilde artırmanızı, diğeri ise kalorileri (başta karbonhidratlar olmak üzere) kısıp yağ yakarak içeride kalan fiziği ortaya çıkarmanızı ifade eder.

İkisini aynı anda yapmaya çalıştığınızda ise (ağır antrenman yapıp kısıtlı kalori tüketmek) vücudunuz enerji olarak kaslarınızı kullanmaya başlar. Bu ikilem on yıllardır vücut geliştirme dünyasının kafasını karıştırmakta. Yani şimdiye kadar karıştırmaktaydı.

McMaster Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya dayanarak, size aynı anda hem kas kütlenizi artırabileceğinizi, hem de yağ yakabileceğinizi söyleyebiliriz. Bunun için yediklerinizi kısmanıza da gerek yok. Yapmanız gereken tek şey tükettiğiniz besinlerin protein oranını artırarak karbonhidratlardan kısmanız. Yapılan araştırmaya göre, günlük kalori tüketiminizin yüzde 35’ini proteinlerden aldığınızda ve karbonhidrat alımınızı neredeyse yarı yarıya azalttığınızda, sadece 4 hafta içinde 5 kilo yağ yakabilir ve bu esnada kas kütlenizi de 1,5 kg artırabilirsiniz. Antrenman programlarınızla oynamayı bırakın ve porsiyonlarınızın protein-karbonhidrat oranına dikkat edin. Sonuç kendiliğinden gelecek.

You don't have permission to register