Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Antrenman Kaçırınca Ne Olur?

Son zamanlarda kaçırdığınız antrenmanların ne anlama geldiğini ve nasıl telafi edebileceğinizi öğrenin.

01\AĞIRDAN ALIN
Hepimizin araya ihtiyacı var. Fakat Connecticut Üniversitesi’nin bildirdiğine göre, yalnızca 24 saatlik bir uyuşukluk bile tansiyonunuzu yükseltecektir ve egzersiz yapmadan geçen 30 gün, kan basıncınızı antrenman öncesi seviyelere dahi getirebilir. Bununla “cobra” ile savaşın: Yüz üstü uzanın ve ardından üst vücudunuzu kaldırın, omuzlarınızı geri çekin. Günde bir dakika bu hareketi yapmak, anksiyete karşıtı hormonları tetikler ve akciğer kapasitesini artırır.

02\AYNADAKİ ADAM
Spor salonu
na dönmeye hazır olduğunuzda sonuçları aniden görmeyi beklemeyin. “Vücudunuz rahat, yeni çevresine alışmıştı,” diyor Virgin Active UK’den uzman kişisel antrenör Alex Davies. “Bir haftalığına sporu bıraktıysanız fitness düzeyinizi geri kazanmak için gereken süre o yedi güne yansıyacaktır. Tıpkı bir süredir kullanılmayan bir motor gibi, gaza basmadan önce vücudunuzu biraz çalıştırmanız gerekecek.

03\ZORLU NEFESLER
Teslim tarihleri sizi koşularınız ve spor salonundan uzak tuttuysa, akciğerleriniz de bir darbe alacaktır. Sports Medicine çalışmasında, iki haftalık durağanlığın kaslarınızın oksijen kullanma kabiliyetini yüzde 20 kadar düşerebildiği görüldü. Hareket etmek için vakit bulamadığınız günlerde, oksijeni artıran yeşilliklerle düşük tuzlu et tüketin. Buna masa başı hasar sınırlaması diyebilirsiniz.

04\YAVAŞÇA HAZIRLAMA
Instagram’da kanıtlaması gereken bir konu varmışçasına antrenman yapan CrossFitçiler gibi, ilk antrenmanınızı sert yapmaya çalışarak sakatlığa davetiye çıkarmayın. Kayıp zamanı telafi etmek için hızla çabalamak fizyolojik sorunlara giden bir kısayoldur. “Bunun yerine, nabzınızı yükseltmek için kardiyoyu yavaşça programınıza yeniden dâhil edin,” diyor Davies. “Ardından, istasyon sınıfı gibi bir tüm vücut antrenmanı yapın, böylece bir grup kasınıza aşırı gerilim uygulamamış olursunuz.” En iyisi telefonunuzu şimdilik dolabınızda bırakın.

05\YUVARLAMAYA DEVAM
Esnemek DOMS’tan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. American College of Sports Medicine, her büyük kas grubunda dört tekrarlık esneme hareketlerini 15-60 dakika tutarak yapmanızı tavsiye ediyor. Ancak 45 dakikalık bir soğumaya vaktiniz yoksa bacak gününden sonra köpük rulo (foam roller) kullanmayı deneyin. Kalflardan başlayın ve her bacağınızda yukarı doğru yuvarlayın. Bir düğüm hissettiğiniz yerlerde duraksayın ve bu nokta rahatlayana dek baskıyı artırın. Bu, vücudunuzun memnun kalacağı bir köpük partisi olacaktır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register