Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Antrenman Sonrası İçin En İyi Smoothie Tarifi


Antrenmanlardan aldığınız verimi artırmak için bu smoothie tarifinden yararlanmalısınız. 

smoothie-tarifi

Sabah yürüyüşünden ya da antrenmandan geldiniz. Açlık hissediyorsunuz. Bir yandan da zamanla yarışıyorsunuz. O halde yapımı kolay, hızlı bir o kadar da lezzetli smoothie zamanı!

Araştırmalara göre, egzersizlerden sonra belirli bir miktar karbonhidrat ve protein almanız gerekiyor. San Diego Miramar College’dan Jessica Matthews, en iyi iyileşmeyi elde etmek için karbonhidrat/protein oranını  2:1 ya da 3:1 şeklinde kurmanız gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, antrenman sonrası beslenmenizi ertelememeniz gerekiyor. Sizin için en iyi zamanlama, antrenmanınızı tamamladıktan sonraki 30-45 dakika. Kaslarınızda biriken enerji, en hızlı şekilde antrenmandan sonraki 1 saat içerisinde tazeleniyor. Bu yüzden, bu zaman aralığında biraz karbonhidrat ve protein almanız, vücudunuzun protein yaparak kas gücü üretme kapasitesini artıracaktır.

Değerlendirmeniz gereken bazı noktalar daha var. Hazırladığınız smoothie’nin içerisinde C vitamini ve E vitamini gibi doku onarımına yardım eden antioksidanların bulunduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, bu elektrolitleri dengede tutması için biraz potasyum da almalısınız. Birçok protein tozu çeşidinin de içerisinde bulunan aminoasitler ise bu protein üretim süreci konusunda yardımcı olabilir.

Peki Matthews bizlere hangi tarifleri öneriyor? İşte onun hazırladığı antrenman sonrası için smoothie tarifi:

Malzemeler: 

  • 1 orta boy muz, doğranmış 
  • 1 adet kivi, soyulmuş ve doğranmış 
  • 250 ml organik badem sütü 
  • Küçük bir kap ıspanak 
  • 1 ölçü vanilya aromalı whey protein (yapay tatlandırıcı içerenlerden uzak durmalısınız) 
  • 125 ml organik hindistan cevizi suyu 

Tüm malzemeleri pürüzsüz bir hale gelinceye kadar blender’da karıştırın.

Besin değerleri: 304 kalori, 5 gram yağ, 22 gram protein, 47 gram karbonhidrat, 7 gram lif 

Neden mükemmel? 

Muz, sindirimi kolay karbonhidratların yanı sıra potasyum da sağlıyor. Kivinin içerisinde antioksidan özellikli C vitamini bulunuyor. C vitamini barındırmasına ek olarak, ıspanak içerisinde E vitamini de bulunuyor. Whey protein, içerisinde önemli aminoasitleri barındıran kaliteli bir protein. Hindistan cevizi suyu ise elektrolit dengesini sağlarken, susuzluğunuzu gideriyor. Badem sütü ise smoothie’nize daha da E vitamini katıyor.

You don't have permission to register