Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Antrenman Yaparken Ne Kadar Su İçmeli?

Spor salonuna düzenli giden biri de olsanız, dayanıklılık gereken bir sporla uğraşıyor da olsanız bu noktalara dikkat etmelisiniz. 

Bir bardak su, antrenman öncesi içilecek şeyler arasında en popüler olmayabilir. (Burada tacı kafein alıyor) Fakat şu kesin ki en önemlisi o! Sports Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre dehidrasyon gücünü yüzde 2, zindeliği yüzde 3 ve yüksek yoğunluk isteyen dayanıklılığı yüzde 10 oranında sürekli olarak azaltıyor.

Bir kural gibi düşünün: Kaslarınızın tüm gücüyle, silindirleri ateşlemesi için spor salonuna antrenmana girmeden önce 250 ml’lik bir bardak su için. Bitirdikten sonra ise 30 dakika içerisinde 500 ml’lik bir su daha içmelisiniz. Antrenman sırasında ise ne kadar su içeceğiniz de size bağlı. Beslenme terapisti Jo Scott-Dalgleish’e göre “Bir saatlik antrenman boyunca 500 ml su içmek mantıklı olacaktır.”

90 dakika orta tempolu bir egzersiz sonrasında, su artık yeterli olmayacaktır. Bu noktada, glikojen depolarınız etkisizleşecektir; yani elektrolit açısından zengin sporcu içeceklerinden kullanmanın zamanı gelmiştir. Dayanıklılık gerektiren sporlarla uğraşanlar için, mineralleri yönetmek ekstra önem teşkil eder. Çok fazla su içmek, her ne kadar kulağa ilginç gelse de, tehlikeli olabilir.

Elektrolitleri değiştirmeden litrelerce su içmek hiponatremi olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir ki; bunun sonucunda nöbetler, organ yetmezlikleri hatta ölüm dahi gerçekleşebilir. Eğer uzun mesafe koşulara girişecekseniz, denenmiş ve test edilmiş bir su stratejisine sahip olmaya dikkat edin.

You don't have permission to register