Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Antrenman Yapmak İçin Asla Çok Meşgul Değilsiniz

Geri1 of 2İleri

koşmak

Yapılan bir araştırmaya göre her zaman harika bir antrenmana ayıracak vaktiniz var. 

Bugün antrenman yapmamak için ”çok meşgulüm” cümlesini bahane listenizden çıkartın. Kanada’da gerçekleştirilen araştırmaya göre 1 dakikalık hızlı bir antrenman bile kondisyonunuzu artırabilir.

Araştırmada, katılımcılar haftada 3 kez ve 6 hafta sürmek üzere kondisyon bisikletleriyle antrenman yapıyorlar. Egzersizleri 10 dakikalık rahat bir çalışmanın içinde 3 adet 20 saniyelik sprintler (total olarak 1 dakikalık full performans) barındırıyor.

Katılımcılar programın sonunda kardiyorespiratuar formlarında %12 artış sağlıyorlar. Aynı zamanda kaslarının oksijen kullanarak enerji üretme kabiliyetleri de çok ciddi anlamda artmış. McMaster Üniversitesi’de kinesiyoloji profesörü olan ve araştırmacılar arasında da bulunan Dr. Martin Gibala’ya göre bu durum aynı zamanda yağ yakma kapasitelerinin de artması demek.

Gibala’ya göre ”Son derece kısa aralıklı oturumlardan dayanıklılık antrenmanlarından sağlayacağınız antrenman adaptasyonlarının aynı uyarımlarına sahip olabilirsiniz.”

Peki nasıl? Hızlı sprint’ler o kadar etkili ki, günlük aktivitelerde veya orta tempolu egzersizlerde uyur halde kalan hızlı kasılan kas liflerini çalıştırabiliyor. Bu da daha kısa zamanda daha çok kas demek. 

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register