Antrenmanlardan Önce Neden Kahve İçmelisiniz?

Editör :

/

 

Geri1 of 3İleri


Kahve içerek antrenman performansınızı artırmanız mümkün. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Untitled-1

Fitness salonuna elinde kahveyle gelen ve sonrasında koşu bandında dakikalarca ter döken insanlara mutlaka rastlamışsınızdır. Peki bu insanların niçin antrenmandan önce kahve içtiklerini merak ettiniz mi?

Çalışmalar gösteriyor ki, bu insanların gerçekten de bildikleri bir şey var. Çünkü, antrenmandan önce kahve tüketmek, antrenman performansına olumlu katkı yapıyor gibi duruyor.

Kafein, merkezi sinir sistemi, kalp ve tansiyonu kontrol eden muhtemel merkez üzerinde uyarıcı rol oynuyor. Tüm bunlar ise antrenmanda aklınızı ve bedeninizi daha fazla zorlamanıza yardım ediyor. Ayrıca, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını da artırıyor.

Bir başka deyişle, kahve tüketince terlemenin tadını çıkarıyorsunuz ve zorlandığınız o son tekrarları daha rahat yapıyorsunuz. Dahası, araştırmacılar, antrenmandan önce kafein tüketen kişilerin daha sonra gün içerisinde 72 kalori daha az tükettiğini ve açlıklarını kontrol etme konusunda daha az sıkıntı çektiklerini belirtiyor.

Geri1 of 3İleri

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login