Aradığımız Kurtarıcı Badem Sütü Olabilir!

Editör :

/

 


Süt ürünlerine alerjiniz veya intoleransınız varsa ya da vegan besleniyorsanız, badem sütünden daha besleyici ve lezzetli bir içecek bulamazsınız.

MALZEMELER

200 g çiğ badem
1 lt su

(İsteğe bağlı olarak, tat vermesi adına vanilya ekstratı da ekleyebilirsiniz.)

HAZIRLANIŞI

Bademleri su çekmesi için bir kaba alın, üzerine bir miktar ılık su ilave edip 8 ila 12 saat bekletin. Bademleri durulayın (bu aşamada isterseniz gevşeyen kabuklarını soyabilirsiniz). Ardından 1 lt suyla beraber blender’a atın. İstediğiniz yoğunluk ayarına göre su miktarını azaltıp artırabilirsiniz. Bir süzme bezi veya tülbendi geniş bir kabın üzerine serin, kabın kenarlarından sarkan kısımları paket lastiği veya iple sabitleyin. Bademli karışımı bezin üzerine boşaltın, ipi çıkarıp bezi minik bir bohça hâline getirip kalan sütün de kaba boşalması için iyice sıkın. Bezin içinde sadece katı hâldeki badem posası kalmalı. Bezden süzülen badem sütünü tekrar süzgeçten geçirin ve ağzı hava almayan bir şişeye boşaltın. Buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz.

BADEM TEK ŞIK DEĞİL

Badem yerine ceviz, kaju veya fındık da kullanabilirsiniz. Ünlü şef Jamie Oliver fındık ve yerfıstığı için 8 saat, ceviz için 4 saat, kaju içinse 2 saat bekletmenin yeterli olacağını söylüyor.

POSAYI DEĞERLENDİR

Sıktığınız bezin içinde kalan badem posasını hatırlıyor musunuz? Onu badem unu olarak değerlendirip protein pancake’i yaparken değerlendirebilirsiniz. Sadece kurutun, tekrar öğütün ve kapaklı bir kavanoza alın.

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login