Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Arazi Koşusunun Püf Noktaları

Geri1 of 3İleri


Kaldırım kenarlarında koşmaktan bıktınız mı? Vücudunuzu yeniden şekillendirmek, stresten uzaklaşmak için arazide koşmayı deneyin.

Açık havada egzersiz yapma fikri, egzoz dumanı solumayı, trafiğin kenarından yürümeyi ya da kendi mahallenin etrafında monoton turlar atmayı zorunlu kılıyorsa, parkur değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Beton zeminleri boşverin ve kendinizi patika yollara atın. Böylece temiz hava almaktan ve manzaranın tadını çıkarmaktan daha fazlasını kazanacaksınız. Tepelere tırmanmak kalçanızı şekillendirir, aşağı inmek üst bacak kaslarınızı güçlendirir ve yana adımlar atmak da dengenizi arttırıp karın gücünüzü yapılandırır.

Outdoor Fitness: Step Out of the Gym into the Best Shape Of Your Life kitabının yazarı, San Franciscolu Antrenör Tina Vindum, “Aşağı, yukarı ya da yana, nereye giderseniz gidin vücudunuz daima şaşıracak ve bu sayede ona meydan okuyacaksınız” diyor. Devamlı koşu bandını ya da mahallede belli bir rotayı kullanırsanız vücudunuz buna adapte olur, sonuçları görmemeye başlarsınız ve bu da sizi sıkar.

Farklı gezinme alanları bulunan araziler, düz zeminlere göre daha fazla enerji gerektirir ve daha fazla kası çalıştırır. Bu sayede daha çok kalori yakar, yağlardan daha hızlı kurtulur ve platoya (vücudun egzersize alışması) meydan okursunuz.

Dışarıda egzersiz yapmak ayrıca size ihtiyacınız olan Zen enerjisi sağlar. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde çevrenin sağlığa etkileriyle ilgili çalışmalar yapan Profesör William Sullivan, “Yeşil alanlarda olmak, fiziksel ve zihinsel olarak bizi sakinleştirir. Doğal ortamlar, strese neden olan yüksek kan basıncını kontrol altına alır” diyor. Atlayıp zıplamak, dere ve göllerin kenarından geçmek ya da çiçeklerin arasında yürümek, egzersiz yaparken size yorulduğunuzu daha az hissettirir ama daha fazla eğlenmenizi sağlar.  İşte macera dolu yeni egzersiz programınız!

Geri1 of 3İleri
You don't have permission to register