Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

“Artık Eski Fotoğraflarımdaki Adam Olmak İstemiyorum”


Hep diyoruz: Koşmak, hayatınızda sihirli değnek etkisi yaratabilir. Langdon Chapman da 44 yaşında bir avukat. Koşu sayesinde nasıl 64 kilo verdiğini anlatıyor!

Runner’s World: Ne zamandır koşuyorsunuz?

Langdon Chapman: 3 yıldır koşuyorum.

RW: Başlamanızda neyin etkisi oldu?

L.C.: 41. doğum günümden üç hafta önce nihayet 40 yıllık fizik muayenemi oldum. 20 yılı aşkın bir süredir doktora gitmemiştim. Doktor açık sözlüydü: 130 kiloydum. 1.68’lik boyum için obez sayılırdım ve prediyabetiktim. Kımıldamam gerekiyordu. Yürümeye başladım. Dokuz ay boyunca sürekli yürüdükten sonra ve diyet yaparken, evden uzakta tatildeydim. Kimse beni tanımıyordu. Yürüdüğüm yolda koşan insanları gördüm. Onları takip etmeye ve koşmaya başladım.

RW: Ne sıklıkla koşuyorsunuz?

L.C.: Haftada beş ila yedi gün. Koşmazsam, kalori yakmak için koşu bandını tercih ediyorum. Her gün bir şeyler yapıyorum.

RW: Rutininiz nedir?

L.C.: Genellikle spor salonunda her sabah 45 dakika geçiririm. Orada biraz mil alırım. Ofise gelirken 10.000 adım atmayı seviyorum. Geceleri diğer 30 dakikalık çalışmamı yapıyorum. Akıllı saatimin her gün adımlarımı saymasına izin veriyordum; ama şimdi günlük hedef yerine, 150,000 adımla haftalık bir hedef belirliyorum.

RW: Yarışıyor musunuz? Eğer öyleyse, ne sıklıkta ve hangi tür yarışlar?

L.C.: İlk maratonu Ekim 2014’te koştum. Geçtiğimiz hafta sonu, 11 Haziran’da 25. maratonumu koştum. Büyük olanlarda (New York, Chicago, Deniz Piyadeleri) ve  küçük olanlarda (Hambletonian) koştum. Hepsinden keyif alıyorum. Birkaç defa 4’ün altında olsa da; çoğunlukla 4: 15 civarında. Ben de karımla (onun ilk seferi) Disney’de ve biraz da kuzenimle birlikte koştum. Kısa yarışlar da yaparım: 5K, 10K ve yarı maraton gibi; ama maraton deneyiminin tadını çıkarıyorum.

RW: Başka spor ve aktivitelere katılıyor musunuz?

L.C.: Bisiklet sürmekten ve yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorum, ama yeterli değil.

RW: Sizin için koşmanın en tatmin edici parçası nedir?

L.C.: Koşarken her gün sorunlarımı aklımdan çıkarıyorum ve koşu sırasındaki sevinçleri düşünüyorum. Birinin söylediği gibi, dört saatlik bir koşudan sonra bir sorunu çözemezseniz, muhtemelen daha hiç çözemezsiniz. Dahası, hastalıklı obezlikten bir şekilde geçtikten sonra, dört yıldan az sürede 25 maraton koşmak kendi ödüllerimden biri. Çocuklarımla oynayabilir, onların lunaparklardaki sürüşlerine uyabilir, uçakta uzatma emniyet kemerine gerek duymaz ve  raftan kıyafetler satın alabilirim. Şimdi deneyimlediklerim, pek çok insanın kanıksadığı şeyler.

RW: Kilo verme yolculuğunuzu, kilonuzun öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere anlatabilir misiniz?

L.C.: En ağır halimde, 130 kiloydum. Şimdi 64 kiloyum. Karım ve çocuklarım egzersizlerime katlanıyorlar.  Doktorum ve beslenme uzmanım da başarının anahtarı. Doktorum adeta ödümü patlattı  ve muhtemelen onla ilk konuşmamla hayatımı kurtardı. Tamamıyla kontrol edebileceğim bir şey yüzünden diyabete yakalanmak istemedim. Kalp krizi geçirerek genç ölme şansımın belirgin bir şekilde artmasını da…

RW: Kilo verme konusunda başarınızın sırrı nedir?

L.C.: Diyet ve egzersiz- sadece biri ya da diğeri değil. Daha fazlası da, daha azı da değil!

RW: Nasıl motive kalıyorsunuz?

L.C.: Karımı ve çocukları görüyorum. Onların yanında olmak istiyorum. Eski fotoğraflarımı görüyorum. O kişi olmak istemiyorum. Düzenli sağlık check-up’ları yaptırıyorum. Yıllar önce basmış olduğum aynı ölçek orada ve hala benim düşmanım. Önemli olan, aslında egzersiz yapmayı sevmem.  Beğendiğiniz bir şeyi yaptığınızda, o artık sizin için bir iş olmuyor.

RW: Motivasyonla ilgili sevdiğiniz bir söz var mı?

L.C.: Çok sayıda var: “Bir seferde bir kilo”

“Hastalıklı Obezden Maraton Koşucusuna” adlı yeterince güncellemediğim blog’um

“Sana meydan okumayan şey, seni değiştirmez.”

“Yarın kuyruk acısı yaşayabilir veya yarın için üzgün hissedebilirsiniz. Seçim sizin.

RW: Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

L.C.: Hala 45 yaşındayken, 2018 ilkbaharında Ironman olmak istiyorum. Ayrıca 16 Temmuz 2022’de kendi maratonumu yaratmak ve 50. doğum günüm için 50. maratonumu koşmak istiyorum. Bu, uzun vadeli bir hedef ve ona sahip olmak önemli.

Editörün Notu: Kendisiyle bu röportajı bizim için önemli bir gün olan Dünya Koşu Günü’nde gerçekleştirdik. Langdon Chapman, herkesin koşmasını isteyecek kadar bu spora gönül vermiş görünüyor.

 

 

You don't have permission to register