Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Artık Şunu Bir Tamir mi Ettirseniz?

Geri1 of 10İleri


Vücudunuzda tekleyen bazı bölümler varsa, en doğru hamlenin ameliyat olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Bu süreçte size yardımcı olacağız. 

Untitled-1

Çalışıyorsa kurcalama. Söz konusu bir araba veya ikili ilişki olduğunda, bu tavsiyenin altına imzamızı atarız. Ama birbirimizi kandırmayalım, konu sağlık olduğunda bile bazılarımızın yaklaşımı böyle oluyor. Oysaki bedenimiz mevzu bahisse, bu sözü şöyle değiştirmemiz gerekir: Tekleyerek de olsa çalışıyorsa, birkaç yıl içinde bozulacağından emin olabilirsin. Yapılması elzem bir tamir işini ertelerseniz, uzun yola çıkmış olan bedeninizde daha büyük bozukluklar baş gösterebilir.

İsterseniz, ABD’li bir sağlık hizmetleri çalışanı olan Jonathan Stevens’a sorun. Geçtiğimiz Ocak ayında bir gün, belinden sağ kalçasına ve bacağına doğru uzanan bir ağrıyla uyanan Stevens, soluğu bir kayropraktik uzmanının yanında aldı. Kayropraktik tedavi yöntemi işe yaramayınca, doktor reçetesiyle ilaç ve kas gevşeticiler aldı. Üzerine haftalarca fizyoterapi gördü. Ağrısı bana mısın demedi.

En sonunda MR çektiren Stevens, omurgasının tam ortasında fıtıklı bir disk olduğunu öğrendi. Çeşitli cerrahlarla görüştükten sonra diskektomi ameliyatı olmaya karar verdi. Adeta omurgasında bir dişlinin sıkıldığını hisseden Stevens’ın ağrıları iki haftalık tedavi sürecinin ardından ortadan kayboldu ve bir daha nüksetmedi.

Genel olarak vücudumuzda ters giden şeyler egzersizle, beslenmeyle, sağduyuyla ve şikâyet edip söylendikçe geçebilen cinsten oluyor. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ortopedi Uzmanı Dr. Brian Werner, “Ancak mümkün olan tüm tedavi yöntemleri başarısız olduktan sonra ameliyat seçeneği masaya yatırılmalıdır” diyor. Öte yandan, ameliyatın en iyi seçenek olduğu noktayı anlamak da marifet istiyor. Bu nedenle en yaygın 9 sağlık problemini ele alıp, hangi aşamada hangi seçeneğin en doğrusu olacağını anlattık.

Geri1 of 10İleri
You don't have permission to register