Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Artvin’de Koşmak


Nefes Kesen Koşu‘ köşemizde iki koşucu var. Vehbi Bekar ve Ali Düzdaş, Artvin Macahel’de koştuğu bu deneyimi bizimle paylaştı.

Koşuya Karagöl’den başlıyoruz. Buradan taşlık bir yol içinde 10 kilometre uzaklıktaki Heba Yaylası’na doğru koşarken vücudumuzu bol miktardaki oksijene alıştırmaya çalışıyoruz. Yeşilliklerin, sarp kayalıkların ve başımızı döndüren uçurumlarda bulutların üstünde koşmanın tadını çıkarırken 2320m rakımda Beyazsu Yaylası karşımıza çıkıyor. 20’nci kilometreden sonra dağların modern yaşamdan gizlediği doğal güzelliklerle buluşuyoruz ve Gorgit Yaylası’na doğru geldiğimizde yaylanın el değmemiş doğası bize kollarını açıyor ve bizi zengin kır çiçekleriyle karşılıyor. Biraz daha sonra, dağların arkasında saklanan Macahel Vadisi kendini gösteriyor. Dünyadaki en temiz havası ile bu yeryüzü cenneti âdeta sarıyor bizi. Abonoz sırtlarında ise derin düşünceler ve daha yeni yaşadığımız güzelliklerin heyecanı içindeyken, köylülerin verdiği doğal yiyeceklerle gücümüzü toplamaya çalışıyoruz. Yaşadığımız güzel duyguların tazeleneceğini bilmenin verdiği moralle geri dönüş için harekete geçiyor ve doğanın büyüsüne kendimizi tekrar bırakarak 70 kilometreyi tamamlıyoruz. İnsan bu rüya gibi koşu parkurunun tamamının UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı olarak koruma altında olduğunu öğrenince, başka koşularda yine görüşmek ümidiyle yeni koşulara adım atıyor.

Fotoğraf: Tuncay Dere

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register