Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Asla İnanmamanız Gereken 6 Zayıflama Hapı Yalanı


Zayıflama haplarının boş vaatlerine karşı gardınızı alın.

Untitled-1

“3 haftada 10 kilo verin!”

“Göbeğinizi oturduğunuz yerden 2 haftada eritin!”

Zayıflama hapları maalesef hayatımızın her yerini kuşatmış durumda. Firmalar, çaresizce zayıflamanın yollarını arayan insanları zayıflama haplarına çekmeye çalışıyorlar. İddialar büyük. Fakat bir o kadar da boş.

Frontiers of Public Health’te bu yıl yayımlanan bir çalışmaya göre, yaklaşık her 4 insandan 3’ünde yağ fazlası bulunuyor. Bu veri göz önünde bulundurulduğunda, fazla kilolu kişilerin zayıflama haplarına sarılmasına da şaşmaması gerek. Birçok zayıflama hapı, metabolizmanızı hızlandıracağını, vücut kompozisyonunuzu geliştireceğini, tokluk hissini arttıracağını ve iştahı bastıracağını iddia ediyor.

Şimdi gelin ve zayıflama haplarının hangi yalanları söylediğini tek tek ela alıp, biraz doğrulardan bahsedelim.

YALAN #1: DİYET YAPMADAN ZAYIFLAYACAKSINIZ

Zayıflama hapı üreticileri, tek bir hap, karışım ya da vücudunuza süreceğiniz losyonla yağ yakabileceğinize inanmanız için adeta ellerini ovuşturuyorlar. Bu mümkün mü? Tabii ki değil. Akıllı tercihler eczanelerde değil, mutfakta yapılır. Meslekte 20 yıllık geçmişi bulunan Dr. Chris Mohr, mutfakta işleri değiştirmeden zayıflayabilen kimseye rastlamadığını söylüyor. Hap ya da krem, vücudunuza aldığınız hiçbir besinden daha güçlü olamaz. O yüzden, sağlıklı beslenmeye başlamadan, sadece ilaç kullanarak hiçbir insan başarmayı zayıflamayı başaramaz.

YALAN #2: EGZERSİZE GEREK YOK

Birçok hap, zayıflamak için egzersize de ihtiyacınız olmadığını iddia eder. Tıpkı beslenme düzeninde yapacağınız değişikliklerde olduğu gibi, eğer zayıflamak istiyorsanız, egzersizi de görmezden gelemezsiniz. Diyet ve egzersiz olmadan zayıflamak diye bir şey yok.

YALAN #3: METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIR

Birçok zayıflama ilacı üreticisinin, ürünlerinin içerisine efedra koyduğu bir hayli yaygın bir iddiadır. FDA 2004’te birçok endişeden ötürü efedrayı yasaklamıştı. O yasaklamadan bu yana, yeşil çaydan kafeine kadar birçok içerik, bu tip ilaçların içeriğinde kendilerine yer bulmaya başladılar. Halbuki, yapılan uzun süreli bir araştırmada, söz konusu içeriklerin hiçbirisinin kalıcı kilo verme konusunda başarılı olmadığı ortaya çıkarıldı.

YALAN #4: TOK HİSSEDECEKSİNİZ

Sizi tok tutacak şeyler, protein, lif ve yağdır. Tok kalmayı takviyeler ile başaramazsınız. Arzuladığınız sonuçları görebilmek için, öğünlerinize bu içeriklerden ne kadar yüklediğiniz önemli.

YALAN #5: VÜCUT KOMPOZİSYONUNUZ DEĞİŞECEK

Bazı zayıflama ürünleri, genellikle de besin kullanımını değiştirerek ya da belirli hormonları bastırarak vücut kompozisyonunuzu değiştirebileceğinizi iddia eder. Teoride bu mümkün; fakat bunların pratikte işlediğini gösteren çok ama çok az araştırma mevcut.

YALAN #6: KARBONHİDRAT EMİLİMİNİ ENGELLER

Eğer zayıflamak istiyorsanız, boş karbonhidratlardan sıyrılıp gıdalı besinlere yönelmeniz iyi bir hamle olacak. Karbonhidratları bloke eden destekler kullanmak ise işe yaramayacaktır. Zira bu ilaçların böyle bir etkiye sahip olduğunu gösteren herhangi bir araştırma yok.

Unutmayın: Zayıflamak istiyorsanız, zayıflama hapı kullanmaktan ziyade sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız. Bunun başka yolu yok.

You don't have permission to register