Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Atletizm Lab. ile Tanışın!


Yüksek teknoloji ürünü aletlerin müthiş sonuçlar yarattığı bu salon, elit sporcuların çalışmak için yarıştığı bir yer.

NBA oyuncularının neredeyse yarısı, sezon hazırlıklarının büyük bir kısmını Santa Barbara’da, pek bilinmeyen bir spor salonunda geçirerek kazanımlarını artırıyor. P3 (Peak Performance Project) adlı bu  salon ve Olimpik sporcularla çalışan Harvard mezunu Dr. Marcus Elliott, sporcularını hayallerindeki hedeflerine ulaştırıyor. Dr. Elliott kişi odaklı antrenmanın öncülerinden. Somut veriler ve yüksek teknoloji (3D analiz gibi), profesyonel sporcuların atletizm seviyelerini artırmaları için hizmet veriyor ama bu gelişme, sonunda bizim gibi sıradan insanlara da ulaşacak.

Dr. Elliott birkaç yıl içinde daha düşük seviyedeki bir salonu halkın hizmetine açmaya hazırlanıyor. Kızılötesi sensör üyelerin hareketlerini kaydedecek ve herkesin kişisel bir programı olacak. P3’te sıradan insanlar için hazırlanan bu salonu deneme şansım oldu. Hareket algılayıcı bilgisayar, 20 dakikanın sonunda bana yaşlı bir adamın bileklerine sahip olduğumu ve kardiyoya ihtiyacım olduğunu söyledi. P3 antrenörleri bu ekipmanlar sayesinde eksiklere uygun hareketler tasarlayabiliyorlar.

Dr. Elliott’ın sporcular üzerinde kullandığı bu sistem, sizin üzerinizde de aynı etkileri yaratabilir. Elliott öğrencilerinden birinin dikey sıçrama videosunu gösteriyor. Dr. Elliott“Gördün mü?” diyor. Sıçrama, sporcunun sağ ayakla zemine uyguladığı gücü bize gösteriyor. Elliott tekrar araya giriyor: “Bu kişi birkaç yıl içinde dizinden sakatlanacak”. İşte P3 ekibinin yaptığı şey tam olarak bu.

Sistem aynı zamanda atletik kabiliyet haritası da çıkarabiliyor. James Harden’ın geçtiğimizyıl NBA için ortalama fiziğine rağmen nasıl bir performans ortaya koyduğunu gördük. Çünkü Harden tek bir alanda, zekice bir test geçirdi. Mesafe kat etme ve aniden durabilme üzerine çalıştı. Dr. Elliott, “Tüm oyun planını bu özelliği üzerine inşa etti” diyor. P3 yaygınlaştığı zaman, her sporcu bundan faydalanabilecek.

KAZANIMLARINIZI HIZLANDIRACAK 3 EGZERSİZ

Pogo
Tıpkı bir pogo çubuğunun üzerindeymişsiniz gibi sürekli olarak öne doğru sıçrayın. Her tekrarda yerden seri bir şekilde sıçramayı deneyin. Ayaklarınızın ön tarafında iniş yapın. Hareketi 10-12 tekrardan 3 set şeklinde yapın. Bu egzersiz, bileğinizi sertleştirir ve diz sağlığınızı korur

Single-Leg Iso Calf
Barbell squat pozisyonu alın. Sol ayağınızı yerden kaldırın ve sağ parmak ucunuza yükselin. Bu şekilde 3 saniye duraklayın. Sol ayak topuğunuzu zemine değdirmeden ayaklarınızı değiştirin. Hareketi her bacak için 8-10 tekrardan 3 set şeklinde yapın. Bu egzersiz; sprint hızınızı, bilek gücünüzü ve esnekliğinizi geliştirir.

Complex’ler
Yüksek ağırlıkla 3-5 tekrar yarım squat yapın. Ardından 3-5 tekrar ileriye sıçrama yapın. Bunu 3-5 tur şeklinde yapın ve tur aralarında ihtiyacınız kadar dinlenin. Yarım squat kuvvetinizi artıracak, sıçrama düzeyinizi yükseltecektir. Ayrıca patlayıcılığınızı ve atletizm seviyenizi de artırır.

You don't have permission to register