Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Avokadonun İlginç Tarihi

Avokadoya olan ilgi tüm dünyada arttığı gibi Türkiye’de de avokado satışları gittikçe artıyor. Gerek veganlar için, gerekse spor tutkunları için çok tercih edilen bir meyve. Ancak avokadonun Kaliforniya’dan gelen ilginç bir gıda olmaktan bir sağlık maskotuna dönüşü, bir yüzyıla yakın zamandır devam ediyor. Yıllara göre avokado tarihi…

1927

The California Avocado Growers’ Exchange, satışları artırma teşebbüsüyle meyvenin adını “timsah armutundan” “avokadoya” değiştirmek için talepte bulundu. Mantıklı bir adım.

1992

PR şirketi Hill & Knowlton’ın NFL takımları aracılığıyla guacamole tariflerinin reklamını yapmasıyla, Superbowl hafta sonunda avokado satışlarında rekora imza atıldı.

1998

ABD, dünyanın ana avokado ithalatçısı olan Meksika üzerindeki ihracat kısıtlamalarını kaldırıyor. Talep artıyor; avokado İngiltere gibi diğer ülkelere de yayılmaya başlıyor.

2007

Hass çeşidi, avokadoların kralı olarak en tepede bulunuyor; hem de yalnızca kremsi yüksek yağlı içeriği nedeniyle değil, yavaş olgunlaşması ve kalın kabuğu da onu örnek bir uluslararası ihracat ürünü yapıyor.

2013

Avokado tüketiminin daha iyi beslenme kalitesi ve besin alımıyla ilişkilendirildiğini” iddia eden makalenin Journal of Nutrition’da yayımlanmasıyla avokadonun sağlık puanında artış görülüyor.

2016

Journal of the American Medical Association’daki bir çalışmada, Instagram’da paylaşsanız da paylaşmasanız da günde bir avokado tüketmenin LDL kolesterolünüzü ciddi bir şekilde düşürdüğü kanıtlanıyor.

2017

Basına konu olduğu dönemlerde #avokado etiketi neredeyse beş milyon kez kullanılmıştı. Popüleritesi de hiç azalma göstermiyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register