Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Ayaklarınızı Önemseyin

Ayağında flip- flopları olmadan duş almak, bir adamın maraton planlarını mahvederse…

Spor salonunda geçirdiğiniz yoğun saatlerden sonra duş almak en temel ihtiyacınız. Peki evinize dönmeden önce, burada duş aldığınız zaman ayaklarınızda sandaletleriniz oluyor mu? Eğer cevabınız “Hayır” ise, bu anlatacaklarımız sizi biraz korkutabilir: Teksasta bir koşucu çıplak ayaklı olarak duş aldı ve bu da ayaklarının altındaki derilere ciddi anlamda hasar veren bir enfeksiyon kapmasına neden oldu. Bir lekeyle başlayan bu sancılı süreçte, bahsettiğimiz kişinin ayaklarında açık yaralar oluştu.

Başarısız ilaç denemelerinden ve yoğun ağrı çektikten birkaç ay sonra; adı belirtilmeyen bu kişi ameliyat olmak zorunda kaldı. Kendisindeki bu açık yaralar, ameliyatla alındıktan birkaç ay sonra da düzenli olarak yürümek konusunda zorluk çekti. İsmini vermeden bu hikayeyi herkese örnek olması adına gönderen Houston’s 94.5 The Buzz dinleyicisi kesinlikle doğru bir noktaya parmak basıyor. Siz de spor salonunda asla çıplak ayakla duş almayın.

Planları suya düşmeden önce, kendisi bir maraton için hazırlanıyordu. Bir öğle yemeği sırasında, flip- floplarını unuttuğunu fark etti ama bunu dert etmediği için geri dönmeyerek duş almaya karar verdi. Duş aldıktan sonra, ayağında kaşınmaya başladı ve orada sert bir leke gördü. Bu leke bir siğile dönüştüğünde, doktora danışmaya karar verdi ve doktor da bunun HPV’den kaynaklanan iyi huylu bir tümör olduğunu söyledi. Altı ay evde farklı ilaçları denedi ve tedavi gördüğü sırada enfeksiyon yayılmaya başladı. Kaçınılmaz son onu bekliyordu: Ameliyat olmak zorunda kaldı.

Kendinize bir iyilik yapın ve ayağınız herkesin kullandığı bir alanda suya temas edecekse ayakkabı giymeyi önemseyin. Çünkü virüsler, ayağınızın yüzeylerinde iki yıldan fazla yaşayabiliyor. Ayaklarınıza iyi bakın ki, onlar da sizi yarı yolda bırakmasın.

 

You don't have permission to register