Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Az Çalışarak Kalori Yakılabilir Mi?

HIIT antrenmanınızdan daha çok fayda görmek istiyorsanız bir adım geri atmayı öğrenin.

ESKİ KURAL

Kenarda harcanan o dakikalar ölü zamandır. İhtiyacınız olan en az miktarda dinlenin, ardından bir sonraki intervalinize başlayın. Poz vermek için değil, antrenman yapmak için buradasınız.

YENİ KURAL

Birçok kişi interval antrenmanları düşündüğünde Tabata protokolünü düşünür: 20 saniye aktif, 10 saniye dinlenme. Embody Fitness’tan vücut dönüşüm uzmanı Chris Walton, aslında bunun daha çok durağan antrenmana benzediğini söylüyor: “1:3 antrenman ve dinlenme oranından daha düşük her şeyle, HIIT antrenmanından istediğiniz hormonal tepkiyi – büyüme hormonu, testosteron- almanız düşük ihtimaldir.” İlk interval çok iyi olacaktır ancak sonrakilerde yüzde 100 çaba gösteremeyeceksiniz ve yağ yakımında bir artışı tetiklemek için büyük bir hormonal hamleye ihtiyacınız var.

En sevdiğim protokollerden biri, 20 saniye antrenman, 80 saniye dinlenme şeklindedir,” diyor Walton. “Bu, büyük miktarda laktik asit biriktirir ve yeniden kendinizi aynı şekilde zorlayarak spor yapabilmeniz için yeterli toparlanma süresi tanır.

Durağan çaba sarf edilen antrenmanlar da tabii ki faydalı ancak bu durumda, zamanın bir kısmında maksimum eforla antrenman yapıyor olmanız gerekiyor. Bu sayede “metabolik esneklik”, yani yağ ve karbonhidrat yakma arasında geçiş yapabilme kabiliyeti kazanabilirsiniz.

Günümüzün çoğunu düşük yoğunluklu alanda geçirdiğimizden, bu sürelerde yağ yakıyor olmak istiyoruz ve depolanan karbonhidratları gerçekten zorlu çalışacağımız zamanlar için saklıyoruz,” diye açıklıyor Walton.

Dinlenme periyotlarınızı, tam tersi bir etki yaratabilecek olan ihmal ettiğiniz iş e-postalarına göz atarak değil, kontrollü nefes almaya ve nabzınızı yeniden taban çizgisine indirmeye odaklanarak geçirin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register