Azimli misiniz?

Editör :

/

 


Eğer bir maratona hazırlanıyorsanız, kendinizi adamanız gerekir. Başlamadan önce kendinizi şu soruları sorun. 

Untitled-1

HAFTADA EN AZ ÜÇ GÜN KOŞMAYI ADET HALİNE GETİRDİNİZ Mİ? 

Haftada bir veya iki (belki de sıfır) koşudan, bir anda dört koşuya çıkmak iyi bir fikir değildir ve sonu da muhtemelen ağrı ve sakatlık olacaktır. Antrenör Yamauchi haftada en az üç kez koşmayı alışkanlık haline getirmeniz gerektiğini söylüyor.

AİLENİZ DESTEKLİYOR MU? 

Dört ay boyunca tüm dikkatinizi maratona verecek ve koşu nedeniyle pek çok ailevi sorumluluğu yerine getiremeyeceksiniz. Yamauchi bu dönemde hayatınızın değişeceğini kabullenmeniz gerektiğini söylüyor. Eşiniz ya da ailenizin diğer bireyleri size köstek değil destek olursa, her şey sizin için çok daha kolay olur.

SAKATLIĞINIZ VAR MI? 

Eğer bir sorununuz varsa, maraton hazırlığına başlamadan önce bir kez daha düşünün. Fizyoterapist Alison Rose, tedavi gören ve ilerleme kaydeden kişilerde, gerektiği noktada cross training yapması şartıyla, makul seviyede bir çalışmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Fakat önceliğiniz mevcut sorunların giderilmesi olmalı.

ZAMANINIZ VAR MI? 

Maraton hazırlığı için tam dört aya ihtiyacınız var. O nedenle düğün ya da tatile çıkma planlarınız hazırlık döneminizle çakışacaksa veya uzun mesafe koşularınızı yerine getiremeyecekseniz, bir de maratona kaydolmayın deriz. Dert etmeyin, katılabileceğiniz başka maratonlar da olacaktır.

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login