Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bach Neden Doodle Oldu?

Arama motoru Google, ünlü müzisyen Johann Sebastian Bach’ı doodle yaptı. Peki neden?

İnternet kullanıcıları bu sabah Google‘ı açtıklarında Johann Sebastian Bach ile karşılaştı. Önemli günler ile bilim insanları, müzisyenler gibi toplumsal belleğimize kazınmış kişileri doodle yapan Google bu sefer, 21 Mart 1685 tarihinde doğan Bach’ı 334. doğumgünü sebebiyle doodle yaptı.

Johann Sebastian Bach’ın doğum günü ve ölüm yıl dönümü en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Johann Sebastian Bach Kimdir?

Klasik Batı Müziği‘nin, özellikle de Barok Dönem‘in en iyi bestecilerinden biri kabul edilen Bach, 21 Mart 1685 tarihinde Almanya’nın Eisenach kentinde dünyaya geldi. Sanatçının Brandenburg Konçertoları, Goldberg Varyasyonları, Si minor Missa gibi eserleri günümüze ulaşmıştır. Yaşadığı dönemde her ne kadar büyük bir besteci olarak benimsenmemiş olsa da org eserleriyle saygı kazanmıştır. Tekrar tanınmaya başladığı 19. yüzyıldan itibaren dünyanın en iyi bestecileri arasında yer almaktadır.

Öyle ki 1970 yılında Voyager ile birlikte Brandenburg Konçertoları eseri uzayın derinliklerine gönderilmiştir. Bu büyük müzisyen insanlığın tanıtımı için uygun görülmüştür.

28 Temmuz 1750 tarihinde hayata gözlerini yumarken son sözleri eşine söylediği “Benim için ağlama, müziğin doğduğu yere gidiyorum” olmuştur.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register