Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bağışıklık Kraliçesi Ekinezya


Kış hastalıklarını önlemede ve tedavisinde hekimlerin en sevdiği bitkilerden biri olan ekinezya, kendi başına adeta antibiyotik görevi görüyor.

NEREDEN GELİYOR?

Kuzey Amerika Kıtası kökenli bir bitki ekinezya. Geleneksel Kızılderili tıbbında ekinezya yaralar, enfeksiyonlar, böcek ısırmaları ve yılan sokmalarına karşı antibiyotik olarak kullanılıyor. Kökünü çiğnemek diş ve boğaz ağrısını hafifletiyor. Yunanca ‘echinos‘ kelimesinden gelen ekinezya, ismini çiçeğindeki iğnelerden alıyor. Birçok çeşidi var, en popüler olanı ise mor ekinezya.

KİMLER KULLANMALI?

Antibiyotiğin etki etmediği kulak-burun-boğaz ya da mide hastalıklarına yakalanan, kışın genel olarak enfeksiyonlara maruz kalan ve bağışıklık sistemi zayıflayan kişiler kullanabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılar için de uygundur.

İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Ekinezyanın içinde iki önemli etken madde bulunuyor: Doğal bir kalkan görevi gören alkilamitler ve bağışıklık güçlendirici antikorların oluşumunu destekleyen polisakkaritler. İçeriğinde aynı zamanda fenolik bileşikler, uzun zincirli yağ asitleri ve esansiyel yağ da mevcut.

FAYDALARI NELER?

Önleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Antibakteriyel ve antiviral etkisi sayesinde anjin, nezle, grip, farenjit gibi viral; veya anjin, sinüzit, bronşit gibi bakteriyel solunum yolu hastalıklarına karşı korur. Enfeksiyon durumunda enflamasyonu yatıştırır ve bağışıklığı güçlendirir. Mide iltihabına karşı etkili olmasının yanı sıra mantar ve sistit şikâyetlerinde yatıştırıcı etkisi olduğu saptanmıştır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Poliartrit romatizma gibi otoimmün hastalıklar geçirmiş kişiler kullanmamalı. Papatyaya alerjisi olanların da kullanmaması tavsiye ediliyor.

NASIL KULLANMALI?

Ekinezyanın kısa süreli kürler hâlinde kullanılıp ara verilmesi, sonra tekrar kür olarak kullanılması tavsiye ediliyor. Ekinezya kapsül, çay ve şurup formunda bulunabiliniyor. Solgar’ın Echinacea kapsülleri günde 1 ila 3 defa içilirken, günde bir defa tüketilen çayına da 15 gün kullandıktan sonra ara vermek gerekiyor. Şurubu ise tıbbi bir ürün olduğundan sadece hekiminizin uygun göreceği dozlarda kullanılmalı.

Çeviri: Ceylan Özçapkın

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register