Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Balık Yağı Takviyesi İşe Yaramıyor mu?


Genç ve sağlıklı bir erkekseniz, balık yağı takviyesi pek de işinize yaramıyor.

Untitled-1

Balık yağı ve omega-3 takviyeleri, pazardaki payını epey hızlı bir biçimde arttırıyor. Birçok insan da kalp sağlığını koruma altına almak adına bu ürünlere yöneliyor.

Fakat bu ürünler, iddia ettikleri sağlık faydalarını sağlama konusunda ne kadar başarılılar? American Heart Association’a (AHA) göre, söz konusu takviyelerin genç ve sağlıklı erkeklere faydası yok. Yani, bu takviyeleri alarak ne cüzdanınıza ne de kalbinize bir iyilik yapmış olmuyorsunuz.

AHA tarafından sunulan bir dizi yeni öneride, omega-3 balık yağı takviyelerinin, nüfusun genelinde kalp hastalığını önlediğine dair kanıtlarda yetersizlik olduğu belirtiliyor. Öte yandan, AHA tarafından yapılan vurguda, kalp yetmezliği sorunu yaşayan ya da kalp krizi geçirmiş olan kişilerin söz konusu takviyelerin yararını görebileceği de bulunuyor. AHA’nın bu önerisinin dayanak noktasını oluşturan bilimsel bulgular ise son 20 yılda yapılan araştırmalara dayanıyor.

Örneğin, bu takviyelerin az miktarlarının bile kalp yetmezliği çeken kişilerin ölüm ve hastaneye yatırılma oranlarını %9 azalttığı belirtiliyor. Dahası, kalp hastalarında balık yağı takviyesi sayesinde yüksek trigliserit seviyesinde ve enflamasyonda azalma olduğu da kanıtlanmış.

Fakat genel olarak kalp hastalıklarından korunmak adına balık yağı takviyesinin işe yaradığı konusunda bulgu eksikliği mevcut. Bu yüzden, AHA tarafından ortaya balık yağı takviyesinin kalbi sağlıklı kıldığına dair bir iddia atılmıyor. Zira takviyenin gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda bir kesinlik söz konusu değil.

Önemli bir not düşmekte fayda var: Bu öneriler, omega-3 takviyesinin beslenme yolu ile sağlanması konusunu kapsamıyor. Zira beslenme yolu ile alınan omega-3’ün sağlığınız için gerçekten yararlı olduğu ortada.

British Medical Journal’da yayımlanan bir araştırmada, balığın sadece omega-3 yağ asitleri açısından değil, D ve B kompleks vitaminleri açısından da iyi bir kaynak olduğu belirtiliyor. Singapur’da yapılan bir diğer araştırmada da omega-3’ü beslenme yolu ile alan kişilerin kalp sorunlarına bağlı olarak hayatlarını kaybetme ihtimallerinin daha düşük olduğu öne sürülüyor. Yani, omega-3’e sırtınızı çevirmeyin. Ancak kapsüllerden ziyade, omega-3’ü beslenme yolu ile almaya gayret edin.

You don't have permission to register