Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Başardığınızı Hayal Edin

Diyelim ki bir süredir 100 kg deadlift yapıyorsunuz ve eğitmeniniz ağırlığınızı artırmanızı öneriyor. Güçleniyorsunuz ve hazır olduğunuza ikiniz de inanıyorsunuz. Ancak denemeleriniz haftalar boyunca boşa çıkıyor.

Bu durumda zihinsel blok, karşınıza en iyi sonucu elde etmeyi başaramamaktan duyduğunuz kaygı olarak çıkabilir. Bu tümseği atlatmak için, Southern California Üniversitesi atletizm programının kıdemli psikoloğu Dr. Lani Lawrence kendinizi en küçük ayrıntısına dek hareket üzerinde uzmanlaşırken hayal etmenizi öneriyor. Eğilmeniz ellerinizi barın üzerine koymanız veya ağırlığı kaldırmadan hemen önce aldığınız o nefese dek, her şeyi kafanızda ayrıntılı bir şekilde çizmelisiniz.

Başarmak istediğiniz şeyi kafanızda canlandırın ve beyninize bunun nasıl bir his olduğunu hatırlatın” diyor Lawrence.

…ANCAK BAŞARISIZ OLMAKTAN KORKMAYIN

Peki, başardığınızı hayal ettiniz. Diğer yandan, bazen başarısız olmaktan da korkmamalısınız.

Her şey kolaylıkla ulaşılabilir olsaydı, başarı normalde olduğu kadar iyi hissettirmezdi. Lawrence’a göre, bir hedefi ilk denemede başaramamanız, sizi en nihayetinde zihinsel olarak daha da güçlendirecektir. Çünkü bu, bir adım geri atıp bir sonraki denemenizde neyi daha iyi yapabileceğinizi düşünmenizi sağlar.

Peki ya gerçekten başarısız olursanız? Hedeflerinizi yeniden değerlendirin ve başarıyı zihninizde canlandırın.

ŞU ANA ODAKLANIN

American Psychological Association’ne göre, farkındalık -veya ayrımsama- egzersizleri yapmak “gelişmiş konsantrasyon ve zihinsel berraklık” sağlayabilir. Lawrence da farkındalığın her türlü zihinsel bloğun üstesinden gelmek için önemli bir etken olduğunu atletlerine anlatarak buna katılıyor. “Rahatlamayı ve anı yaşamayı kendinize öğretin” diyor. “Başarısızlığın olası sonuçlarıyla ilgili endişelenmeyin.

Bu oldukça önemli, çünkü olumsuz düşünceler zihinsel blokları daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz.

Antrenman esnasında hiçbir şeyi doğru yapamadığınızı söyleyen en yakın arkadaşınız hemen yanınızda olsaydı, onunla yine de arkadaş kalmak ister miydiniz? Muhtemelen istemezdiniz. İnsanlar olarak, bize moral veren sözlere ve cesaretlendirilmeye daha iyi bir tepki veriyoruz. Neyi yanlış yaptığımızı tekrar tekrar düşünmek yerine zamanımızı ve enerjimizi neyi doğru yaptıklarımıza yöneltmemiz daha iyidir.

PROFESYONEL BİRİNİ İŞE KATIN

Lawrence, ne zaman dışarıdan yardım isteyeceğinizi bilmelisiniz, diye belirtiyor. Neyin yanlış olduğuna dair bir çözüm bulmak için aklınıza gelebilecek her şeyi denediyseniz fakat hala bir çözüm bulamıyorsanız, bunun zamanı gelmiş olabilir.

Destek istemek fayda sağlar ve utanılacak bir şey değildir” diyor Lawrence. Uzman bir eğitmen, odağınızı geliştirecek, kendinize olan güveninizi artıracak ve gerilemeyle başa çıkacak stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Durumunuz yeteneğinizle veya antrenmanınızla ilgili bir sorundan kaynaklanmıyorsa ve kendi başınıza çözemediğiniz başka bir problem karşınıza çıktıysa, bir spor psikoloğuna danışmak işleri eski haline getirmenizde size yardımcı olabilir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register