Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Başarılı Olmanın Anahtarı: Düzenli Uyku!

Dünyanın birçok önemli sporcusu yeme, içme ve hayat tarzlarını yaptıkları sporun gerektirdiğine göre ayarlıyorlar. 

saglikli-yasam

Fakat bunların yanı sıra fiziksel kondisyonu üst seviyede tutmak için uyulması gereken en önemli şeylerden biri düzenli uykudur. Kaliteli bir uyku, sporcular için kazanmanın gizli bir anahtarı gibidir. Kaliteli bir REM uykusu hem vücudunuza hem de beyninize gerekli enerjiyi verecektir. Az uyumak sizin için büyük bir dezavantaj olacaktır. Çünkü hafızanızın yenilenmesi uykuda gerçekleşir. Eğer uykunuzu kısa keserseniz, vücudunuz hafızanızı yenilemek ve güçlendirmek için yeterli süreyi bulamayacaktır.

Dünyaca ünlü birçok sporcu, başarıya giden yolda uykunun çok önemli olduğunun farkında. Teniste dünyanın bir numaralı raketi Serena Williams, bir İngiliz yayınında düzenli olarak uyuduğunu ve yatağa erken gitmekten zevk aldığını belirtmiştir.

Bir başka ünlü sporcu ve dünyanın en önemli bisikletçilerinden biri olan Lance Armstrong, günde 6-8 saat arası uykunun ruh haline, performansına ve konsantrasyonuna iyi geldiğini söylüyor. Bir dergide yayınlanan bir araştırmada ise kötü uykunun spor yaparken, saliseler içinde verilmesi gereken kararları kötü etkilediğini belirtiyor. Ancak uykusunu alan bireylerde bu durumun tam tersi olduğu söyleniyor.

Öte yandan yapılan araştırmalarda az uykunun, kişilerde stres yaratan kortizol hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Uyku yoksunluğu, glikojen ve karbonhidrat üretiminin de azalmasına neden olur. Spor esnasında karbonhidrat ve glikojen depolarının tükenmesi de yorgunluğa neden olacaktır. Kısacası uykusuzluk; yorgunluğa, düşük konsantrasyona ve  düşük enerjiye neden olacaktIr.

 

You don't have permission to register