Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Beşinci Vitese Geç

Geri1 of 2İleri


Yaptığınız onlarca jogging daha hızlı koşmanız adına hiçbir işe yaramaz. Aşağıdaki ipuçlarıyla sadece yağsız kas kütlenizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda da eskisinden çok daha hızlı bir şekilde koşabilirsiniz.

1/ BÖL VE YÖNET

Koşarken tüm enerjinizi harcıyorsanız, koştuğunuz mesafeyi üç küçük parçaya bölün ve her seferinde bir tanesini bitirmeye odaklanın. İlk bölümü taze kaslarınız sayesinde tamamlayacaksınız. Son bölümü ise bitişe az kaldığı için bir şekilde tamamlarsınız. Kişisel rekorların kırıldığı orta bölümde ise stokladığınız iradenizi kullanarak acı duvarını aşabilirsiniz.

2/ BİRAZ AĞIRLIK KALDIR

Birçok koşucu yavaşlayacağı korkusuyla yüksek ağırlıklardan kaçınsa da, bu çalışmaları patlayıcı bir şekilde yaptığınız zaman yepyeni özelliklerin açığa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Barbell squat egzersizini box jump ile süperset şeklinde yapmak, ortaya çıkardığı güç ile bacaklarınızın temposunu artırabilir. Antrenman sonrasında ağrınız olsa da daha hızlı bir hale gelirsiniz.

3/ TABANLARI DÜZLE

Kilometreleri geride bırakırken hızınızı da artırmak istiyorsanız, önceki koşularda kullandığınız kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar bir işe yaramayacaktır. Yol yarışları için daha uygun olan Nike Zoom Streaks gibi düz tabanlı ayakkabılarla (195 TL, samuraysport.com) daha az enerji harcarsınız.

4/ DENGEYİ SAĞLA

Doğru koşu formuna sadece sol şeritte koşarak ulaşamazsınız. Her iki bacağınıza da eşit ağırlık vererek 10 tekrar single-leg squat yaparsanız, daha az enerji harcayarak gazı kökleyebilirsiniz.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register