Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Beslenme Planınızı Düzenlemek

Bol bol protein tüketmek, metabolizmanıza diyetle ilişkili bir artış katmanın en iyi yoludur.

Protein yalnızca metabolizmanızı çalıştıran kas dokusunu kazanmanıza ve korumanıza yardımcı olmakla kalmıyor, yedikten sonra metabolizmanızın hızını geçici olarak artırıyor. Araştırmalar, proteinin yiyeceğin ısıl etkisinde (TEF), yani günlük harcadığınız enerjinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan, sindirim sürecinde yaktığınız enerjide büyük bir artışa neden olduğunu gösteriyor. Protein zengini yiyecekler metabolik hızınızı yüzde 15 ila 30 artırırken karbonhidratlar yüzde 5 ila 10 ve yağlar tükettikten sonra yüzde 0 ila 3 artırır. Her öğününüzde 30 gram protein tüketmeyi hedefleyin.

Yeşil, beyaz ve kokulu çay, acı biber ve kahve gibi yaygın olarak önerilen diğer metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve içecekler metabolik mucizeler yaratmıyor ancak araştırmaya göre metabolizmanızı yüzde 5’e kadar hızlandırabilirler. Eğer tüketmekten keyif alıyorsanız günlük beslenme programınıza dâhil etmeye değer, diyor New York City’deki Hospital for Special Surgery’de bulunan Women’s Sports Medicine Center’ın egzersiz fizyoloğu Polly de Mille. “Tabii ki sadece 5 ya da 10 kalori fark yaratıyor olabilir ancak zaman içinde tüm bunlar birikir,” diyor.

İlginç bir şekilde, yeşil çayın direnç antrenmanının metabolizmayı hızlandıran etkilerini artırdığı görülüyor. 36 kadınla yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca yeşil çay içip direnç antrenmanı yapanlar RMR’lerinde ve yağsız vücut kütlelerinde dikkat çeken bir artış ve vücut yağ oranları ve bel çevrelerinde düşüş görürken, ikisinden birini yapan veya hiçbirini yapmayanlar RMR’lerinde ya çok küçük artışlar gördü ya hiç artış görmedi ya da RMR’de düşüş dahi gözlemledi.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register