Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Beyin Yaşlanmasına Karşı Egzersiz

Geri1 of 2İleri


Egzersizlere gereken önemi vermemeniz, ilerleyen yıllarda beyninizin küçülmesine neden olabilir.

beyin

Neurology’de yayımlanan bir çalışmaya göre, orta yaşlarda fiziksel yeterliliğin zayıf olması, ilerleyen yıllarda beyin hacminin küçülmesi ile ilişkilendiriliyor.

Yaş ilerledikçe beyin küçülüyor; buna bağlı olarak bilişsel yetenekler zayıflıyor ve bunama riski artıyor. Egzersiz ise bu sorunların önlenmesi konusunda yardımcı oluyor.

Çalışmada, bunama ya da herhangi bir kalp hastalığı bulunmayan, yaş ortalaması 40 olan 1.500’den fazla insana koşu bandı testi uygulandı. 20 yıl sonra katılımcılara aynı test, beyin taramaları ile birlikte tekrar yapıldı. Çalışmanın bulgularına göre koşu bandı testinde iyi performans sergileyemeyenler, 20 yılın ardından daha küçük beyinlere sahiptiler.

Düşük performans sergileyenlerin arasında kalp sorunları gözlemlenmeyen ve tansiyon ilacı kullanmayanların beyin yaşlanması 1 yıl daha hızlanırken, kalp sorunları olanlar ya da ilaç tedavisi görenlerde bu süre 2 yıl olarak ölçüldü.

Egzersiz kapasitelerinin ölçümü ise, kalp ritmleri belirli bir seviyeye gelmeden önce katılımcıların koşu bandında ne kadar süre geçirdiklerine bağlı olarak gerçekleştirildi. Araştırmacılar, koşu bandındaki ilk safhada kişilerin kalp ritimlerini ve tansiyon tepkilerini ölçerek, kişilerin fiziksel yeterliliğine dair bir tablo oluşturdular.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register