Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Beyne Bilgi Yüklemenin Yolu Bulundu


Matrix’te izlediklerimiz yakın gelecekte gerçek olabilir!

Untitled-1

Bilim insanlarına göre, bilgilerin beyne tıpkı Matrix’te olduğu gibi direkt olarak yüklenmesi, yakın zamanda uykuya dalmak kadar kolay olacak.

Araştırmacılar, bilgileri insan beynine direkt olarak aktarabilecek ve insanlara çok kısa sürede yeni yetenekler öğretebilecek bir simülatör geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Hatta, bu yeni gelişmeyi, Matrix benzeri hızlı öğrenmeyi mümkün kılabilecek yeni bir yazılımın ilk adımları olarak tanımlıyorlar.

Çoğumuzun bildiği üzere Matrix’te Neo karakteri, beynine yüklenmesinden saniyeler sonra kung fu yapmaya başlayabiliyordu.

via GIPHY

Kaliforniya’daki HRL Laboratuvarları araştırmacıları, henüz Matrix’teki kadar gelişmiş bir sisteme ulaşamasalar da, yükleme yolu ile öğrenmeye dair ilk adımları atmış bulunuyorlar.

Araştırma kapsamında, eğitimli bir pilotun beynindeki elektrik sinyalleri üzerinde çalışıldı ve elde edilen bilgiler acemi pilot adaylarına aktarıldı. Bu adaylar, aynı zamanda uçuş simülatöründe uçaklara pilotluk yapmayı öğreniyorlardı.

Frontiers in Human Neuroscience’da yayımlanan çalışmada, kendilerine beyin uyarımı gönderilen pilot adaylarının pilotluk yeteneklerinin geliştiği, plasebo grubu ile kıyaslandıklarında ise görevleri %33 daha iyi öğrendikleri belirtiliyor.

Dr Matthew Phillips, geliştirdikleri sistemin türünün ilk örneği olduğunu ve bunun bir beyin uyarım sistemi olarak tanımlandığını belirtiyor. Tüm bunlar size bir bilim kurgu filmi gibi gelebilir. Fakat bu yeni yöntemin arkasında devasa bir bilimsel dayanak bulunuyor.

“Peşinde olduğumuz şey, hem zihinsel hem de motor performansının sinerjisini gerektiren bir iş olarak uçağa pilotluk yapmaktı.”

“Bir şey öğrendiğiniz zaman, beyniniz fiziksel olarak değişir. Nöroplastisite olarak adlandırılan bu süreçte, bağlantılar oluşturulur ve güçlendirilir.”

“Öyle görünüyor ki, beyindeki konuşma ve hafıza gibi belirli fonksiyonlar, beynin belirli bölümlerinde konumlanmış durumda.”

Dr. Matthews, araç kullanma, sınava hazırlanma ya da dil öğrenme gibi belirli şeylerde bu yeni yöntemin kullanılabileceğine inanıyor.

You don't have permission to register