Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Beynin Gıdası Nedir?

Zihin sağlığı eşittir beyin sağlığıdır.

Beyin hücreleri ve nöronlar aldığınız kalorilerin yüzde 20’sini tüketen aç kurtlar gibidir. Beyin, özellikle B vitaminlerini sever. Örneğin folik asit, kanınızda, beyin ve omurganızı temizleyen serebrospinal (beyin ve omurilik) sıvısında bulunur. Bunun yanında beynin yüzde 60’ı yağdır ve vücudun en yüksek yoğunlukla DHA içeriğine (besinlerden elde edilen en iyi omega 3 yağ asidi türüdür) sahiptir. Bu ve diğer besin öğelerinin eksikliği zihinsel performansına zarar verebilir ve hastalığa yol açabilir. Güncel bir araştırmada, orta ve şiddetli düzeyde depresyonu olan kişilerin yüzde 32’sinin 12 hafta boyunca Akdeniz diyetiyle beslendikten sonra ciddi oranda gelişme gösterdikleri görüldü. Akdeniz beslenme modelinin, ileri yaştaki yetişkinlerde bilişsel zayıflama riskini yüzde 35 oranında düşürebildiği bulundu. Beslenme, öz bakımın en iyi klinik ölçümüdür. Yani aç beyin oynamıyor.

REÇETENİZ

Konu zihinsel sağlığa geldiğinde, beslenme modeliniz en geliştirilebilir risk faktörüdür. Kliniğime gelen erkekler genellikle bu konuda iyileştirmelere ihtiyaç duyuyorlar. Her öğünde bol miktarda sebze tüketin veya en azından akşam yemekleriniz sebzelerden oluşsun. Mercimek gibi baklagilleri haftada iki ila dört defa tüketin. Haftada yine iki ila dört defa B12 ve çinko bakımından zengin somon ve sardalya gibi balıklar ile midye ve istiridye gibi deniz ürünleri tüketin. Erkekler genellikle yüksek miktarda et tüketirler ve bunun hatırı sayılır bir kısmı biftek, hamburger ve işlenmiş şarküteri ürünlerinden oluşur. Et yemeniz gerektiğinde merada otlayan hayvanların etlerini tercih edin ve mümkünse etiniz tabağın büyük kısmını değil bir parçasını kaplayacak kadar olsun. Sindirim ve akıl sağlığınızı korumak için haftada üç ila dört kez probiyotik içeriği yüksek fermente yiyeceklerden tüketin. Kuruyemiş atıştırın. İşlenmiş karbonhidratları, basit şekerleri, enerji içeceklerini ve işlenmiş protein barları kesin. Bunlar sahte besinlerdir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register