Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Biftek Mi Seitan Mı?

Alıştığımız, bildiğimiz et yemekleri beslenme değerleri konusunda Seitan ile rekabet halinde mi?

Ortalama bir İngiliz’in hayatı boyunca yediği biftek sayısı 1491. Bu, 40,000 gramdan fazla protein ediyor.

2023’e kadar et alternatifleri pazarının tahmin edilen değeri 6.43 milyar dolar. Veganizm gerçekten çok sağlıklı bir sektör.

Toparlanma döneminizi desteklemek için protein sağlamakla beraber, 100 gramda 25 gram protein içeren biftek, kaslarınızın enerji üretmesine ve güç çıkışını artırmasına yardım eden kreatin bakımından zengindir.

Seitan etkileyici miktarda protein (100 gramda 75 gram protein) içerir ancak bunun çoğu çöpe gider çünkü kaslarınız öğün başına ancak 35 gram protein alabilir. Geri kalanı yağ olarak depolanır.

Biftek beyaz etlere göre daha yüksek miktarda yağ içerir, fakat 100 gramlık bir porsiyonda sadece 271 kcal (19 gram) vardır. Üstelik Warwick Üniversitesi, bunun doymuş hissetmenizi garanti edeceğini buldu.

Yağ oranı düşük olsa da, seitan her 100 gramlık porsiyonda bifteğe göre size 100kcal (1.9 gram) daha fazla yük olur. Ancak yüksek metabolizmayla ilişkilendirilen yüksek kalsiyum içeriği bu zararı bir şekilde karşılıyor.

100 gram biftekte %13 Zihin güçlendirici demir, %36 Enerji verici B12 vitamini, %5 Uyku kalitesini artırıcı magnezyum bulunur.

100 gram seitanda %28 Zihin güçlendirici demir, %0 Enerji verici B12 vitamini, %6 Uyku kalitesini artırıcı magnezyum bulunur.

Bir araştırma bifteğin depresyon riskinizi yarı yarıya azaltacağını ileri sürüyor ancak haftada bir yemek, bağırsak kanseri oluşumunu beşte iki oranında artırabilir. BMJ de diyabet riskinizi artıracağını buldu.

Çölyak hastalığı olanlar buğday glüteninden yapılan seitandan uzak durmalıdır. Zira karın ağrısına, yorgunluğa ve ishale neden olabilir. Yüksek tansiyonu olanlar da sodyum içeriğine dikkat etmelidir.

Her gün kırmızı et yemek, içindeki doymuş yağların kalbinizi riske atması sebebiyle erken ölüm olasılığını yüzde 12’ye kadar artırabilir. (Harvard Medical School)

Seitan gibi ete alternatif olan bir gıdaya geçiş yapmak, kırmızı etin getirdiği sağlık risklerini tersine çevirerek ömrünüze 4 yıl ekleme potansiyeline sahiptir. (Mayo Clinic)

Kararımızı verdik. Biftek kazandı! Kararlı besleyici profiliyle seitan, yavan ve glütenden gelen özünü oldukça aşıyor fakat hâlâ bifteğe rakip olacak seviyede değil. Ayrıca kırmızı etin zararları basit bir şekilde tüketimi azaltılarak önlenebilir, bu yüzden biz hâlâ kas yakıtımızı orta az pişmiş seviyoruz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register