Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bilmece


Hangi beklenmedik sos bacak günü ağrılarınızı dindirebilir?

Ağzınız ve yüzünüz alev alev yanıyorken hiçbir şey olmamış gibi davranabilmek koca bir alkışı hak eder. Neyse ki acıya alışkın bir ülkeyiz. Bu iyi haber, çünkü ilginç bir şekilde, acı acının çözümü olabilir. Çivi çiviyi söker diye boşuna dememişler. Biraz Tabasco, spor salonu aktivitelerinizi daha az acılı kılmanıza yardım ediyor.

Brezilya’daki Sao Paulo Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, atletler squat rack’de çalışmaya başlamadan önce 12 mg kapsaisin – acı biberin içindeki ana bileşik – ya da bir plasebo hapı aldılar. Bilim insanları, daha sonra, teste katılan atletlerin maksimum ağırlıklarının yüzde 70’ini kullanarak 4 set squat egzersizini zorlama kapasitelerini ölçtüler. Sonuçlar, acı seven atletlerin daha dayanıklı olduklarını, egzersiz sırasında yüzde 25 daha fazla ağırlık kaldırabildiklerini ve bunu daha az yorucu bulduklarını gösterdi. Bu etkinin vücudun acı sinyallerini engellediği ve enflamasyonun azalmasını sağladığı düşünülüyor.

Kısacası, bacak antrenmanı gibi yorucu bir antrenmandan önce, atıştırmalık olarak ateş gibi yumurtalar hazırlayın. Yumurtaların üzerine dayanabileceğiniz miktarda, en kaliteli acı sostan dökün ve tam olarak antrenmanınızdan 45 dakika önce tüketin. Bu, kapsaisinin vücudunuzdaki en konsantre haline ulaşması için gereken zaman. Bunu daha sonra daha büyük kazanımlar elde etmek adına katlandığınız küçük bir acı gibi düşünün.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register