Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bilmece

O kadar iftira atılan karbonhidrat kaynaklarından hangisi aslında kilo vermenize yardımcı olabilir?

Makarna, dünya mutfaklarında yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. İngilizlerin menüsünde ise en azından 14’üncü yüzyılda, Kral II. Richard’ın şefleri makaroni-lazanya karışımı bir tarifi kraliyet yemek kitabına eklediklerinden bu yana bulunuyor. Ancak 1950’lerin sonlarında, BBC bir ailenin ağaçtan spagetti topladığı 1 Nisan şakasını yayımladığında, izleyiciler yayıncıyı kendi makarna ağaçlarını nereden alabileceklerine dair mektuplara boğdu.

Altmış yıl sonra, daha zararsız bir efsane spagettiyi kuşattı. Spagetti yaygın olarak bugünün diyabet, obezite ve kalp hastalıkları salgınları için suçlandı; beyaz ekmek ve beyaz şeker gibi diğer rafine yiyeceklerle aynı gruba atıldı.

Tenis oyuncusu Pat Cash’in de yakın zamanda iddia ettiği gibi, makarna yağ toplayan bir “zehir” mi? Eğer öyleyse, nasıl dünyanın en popüler yemeği oldu?

Bilim, bolonez soslu spagettinizin yanında. BMJ Open dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, Kanadalı araştırmacılar makarnanın vücut ağırlığını ve BMI’yı nasıl etkilediğini analiz etti. Diğer karbonhidratlar yerine spagetti yiyen deneklerin aslında küçük bir miktar kilo kaybettiklerini gördüler.

Bu, makarnanın göz ardı edilebilir yağ ve kolesterol içeriğine ve düşük glisemikli karbonhidrat kaynağı olmasına bağlandı. İçeriğindeki glukozu kan akışına yavaşça saldığı için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. Bu bulgular, daha önceleri Nutrition and Diabetes dergisinde yayımlanan, İtalyan bilim insanlarının (belki de tahmin edildiği gibi) makarna tüketiminin obezite ihtimalinizi düşürmesini tartıştığı raporu destekliyor.

O hâlde spagettiyle ilgili problem, özü itibariyle bizim için kötü olması değil, o kadar iyi, o kadar memnun edici olması ki sağlıksız miktarlarda mideye indiriyor olmamız. The Authentic Pasta Book’un yazarı Fred Plotkin, 1997 yılında “Çok büyük porsiyonlar servis ediyoruz,” diye iç çekmişti. Hatta sağlık kültürü ve karbonhidrat fobisiyle geçen yirmi yıldan sonra dahi tabaklarımızı fazla doldurmaya devam ediyoruz. Bolonya’daki tipik bir bolonezde 100 gram makarna bulunur. Burada ise bunun iki katını içerme ihtimali yüksek.

İtalyanlar geleneksel olarak “l’arte di arranglarsi”ye, yani sahip olduğunla geçinme sanatına göre yaşadılar. Bu inanç, meşhur, hiç de mantıksız olmayan, en önemli öğesi olarak makul porsiyonlarda makarna içeren Akdeniz diyetinde kendini açıkça gösteriyor. Bu yüzden, ister Roma’da olun, ister Konya’da, Romalıların yaptığını yapın ve iyi bir şeyden çok fazla tüketme isteğine direnin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register