Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bilmece

İş stresini azaltan ve modunuzu yükselten hobi nedir?

Eğer pazartesi sendromunuz cuma akşamı saat 6’ya kadar sürüyorsa, yalnız değilsiniz. Çalışanlar üzerinde yapılan güncel bir araştırma, şaşırtıcı bir şekilde 10 kişiden birinin kendini her zaman stresli hissettiğini buldu. Her ne kadar kanepenin üzerine yığılmış bir şekilde geçirilen akşamlar bu stresi bastırmak için ideal bir yol gibi görünse de, en son araştırmalar daha aktif olmanız gerektiğini söylüyor.

Art Therapy’de yayımlanan bu çalışma, çömlek çarkında harcanan 45 dakikanın kanınızdaki stres hormonu kortizol seviyelerini (katılımcıların yüzde 75’inde görülen) düşürerek hassas mental sağlığı yenileme gücü olduğunu buldu.

Uzmanlar, günümüzün “her zaman aktif” sosyal medya ve e-mail kültüründe, sanatsal faaliyetlerin önemli bir çıkış noktası olduğuna inanıyor. Basitçe önümüze konanlara karşılık vermektense orijinal bir şeyler üretme ihtimali, mental stresi uzaklaştırıyor.

Daha düşük anksiyetenin fiziksel faydalarından zaten haberdarız. Fakat yaratıcı olmanın sadece negatiflere hitap etmekten daha kapsamlı avantajları da var. Farklı raporların iddiasına göre, bir zanaat öğrenmek demans riskinizi yüzde 45’e kadar düşürebiliyor çünkü yaratıcı işler, yaşlandıkça sağlıklı bir merkezi sinir sistemini korumak için hayati önem taşıyan yeni nöronların üretimini teşvik ediyor. Dahası, eğer bir gün Demi Moore’a rastlayacak olursanız, konuşacak bir konunuz olur.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register