Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bir Bilmecemiz Var


Hangi hipster özelliği size yeni bir iş, aşk ve daha düşük kanser riski olarak geri döner?

CEVAP: SAKAL

Bundan birkaç sene önce, New Mexico’dan haberciler Amerikan erkeklerinin sakallarını keserek analize yolladılar. Sakalları mikroskop ile analiz eden biyologlar, örneklerde, normalde sindirim sisteminin içinde yer alan enterik denilen bakterilere rastladılar. Aslında dışkıda bulunması gereken bakterilerin sakalın içinde bulunması oldukça şaşırtıcı. Ancak sakal bakımının zor olduğu ve kirlenmeye çok müsait olduğu da bilinen bir gerçek. Dahası, modası da geçiyor gibi. Wall Street Journal’da yayımlanan bir yazıda, artık uzun sakalın can sıkıcı bir şekilde sıkıcı olduğundan bahsedilmiş.

Ama durun, hemen tıraş bıçağına davranmayın. Tüm yan etkileriyle birlikte, sakal hâlâ işinize yarayabilir. Journal of Evolutionary Biology’de yayınlanan bir araştırmada, daha kalın sakalların kadınlara daha çekici geldiği görülmüş. Araştırmanın yazarlarından Dr. Barnaby Dixson, bunun sebebini sakalın hâkimiyet ve saldırganlık çağrışımına bağlıyor. Ona göre bu tür özellikler atalarımızın yırtıcı hayvanları uzaklaştırması için önemliydi. Bu da günümüz kadınları için bile sakallı erkeklerin daha cazip gelmesinin sebeplerinden biri olabilir.

Dahası, sakalı çekici bulan sadece kadınlar da değil. 228 yöneticiyle yapılan ve Journal of Social Behaviour and Personality’de yayınlanan bir araştırmada, sakallı adayların karakter, güç ve soğukkanlılık açısından daha yüksek puan aldıkları görülmüş. Buna, Queensland Üniversitesi’nin, sakalların yüzünüzü zararlı UV ışınlarından yüzde 95 oranında koruyarak kanser riskini azalttığı keşfini de eklersek, yüzünüzde yaşayan birkaç mikroba değebilir. Eğer sakalınız yoksa ve ikna olduysanız, bırakın uzasın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register