Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bir Fincan Kahve Hayatınızı Kurtarabilir

Geri1 of 3İleri


Kahvenin sağlığa olan faydaları ile ilgili her gün yeni bir bilgi ile karşılaşıyoruz.

fincan-kahve

Yüzyıllardan beri kahvenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu belirtilmeye devam ediyor. Bu konuda yapılan yeni bir çalışma ise, kafeinli ya da kafeinsiz kahve içmenin ölüm riskini azalttığını ortaya koydu.

 200.000 kadın ve 50.000 erkeği kapsayan oldukça geniş çaplı araştırmada, araştırmacılar çalışmalarına Birleşik Devletler’deki yetişkinlere ne kadar kahve tükettiklerinin de sorulduğu beslenme alışkanlıklarına dair anketlerden elde ettikleri veriler ile başladılar. Daha sonrasında ise bu verileri 2o yılı kapsayan ölüm ve hastalık oranları ile karşılaştırdılar.

Araştırmacılar ilk başta kahve tüketimi ile ölüm oranları arasında belirgin bir ilişkinin varlığını gözlemleyemediler. Araştırmaya katılanlar arasından günde 1 fincandan az ve günde 3 fincan kahve içenlerin ölüm riski, kahve tüketmeyenlere oranla %5 ile %9 arasında daha düşük çıktı. Günde 3 fincandan daha fazla kahve tüketenlerin ise bu konuda fazladan bir avantaja sahip olmadıkları belirlendi. Ancak, katılımcılar arasından hayatlarında asla sigara içmediklerini belirtenler mercek altına alındığında, ortaya farklı bir tablo çıktı. Günde 1 fincandan az ile 3 fincana kadar kahve tükettiklerini belirten bu katılımcıların ölüm riskleri, kahve içmeyenlere oranla %6 ile %8 daha düşük olarak ölçüldü. Günde 3 ile 5 fincan arası kahve içenlerde bu oran %15’e kadar yükselirken, her gün 5 fincan kahve içtiklerini belirten katılımcılarda bu oran %12’de kaldı.

Geri1 of 3İleri
You don't have permission to register