Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bir Fincan Kahve İçince Vücudunuzda Neler Oluyor?


Ayılmanızı, harekete geçmenizi ve gece yarısına kadar çalışmanızı sağlayan kahve, vücudunuzda hangi etkileri yaratıyor?

Kahvenin etkilerini baştan ayağa öğrenin ki vücudunuz sinyal verdiğinde şaşırmayın.

 

 

 

Beyin – Uyanık ve alarm durumunda hissediyorsunuz. Kafein adenozinin uyku getirici etkisini engelleyip nöral aktiviteyi hızlandırarak, beyin hücrelerindeki reseptörler arası bağlantıyı güçlendiriyor. Ama uykunun yerine geçemiyor.

Baş- Kahve baş ağrısı için kullanılan ağrı kesicilerin etkisini destekleyebiliyor. Kafein bu ilaçların emilimine yardım ediyor. Ve migren ağrılarında genişleyen damarların daralmasını sağlıyor.

Tansiyon- Kafein adenozini engelleyerek atar damarlarınızın genişlemesini önlüyor ve bu da hafif bir tansiyon artışı yaratıyor ki, bunun tam olarak zararlı olduğunu söyleyemeyiz.

Sinirler- Eğer kafeine karşı hassasiyetiniz varsa gerginlik hissedebilirsiniz. Zira kafein savaş ya da kaç hormonu olan adrenalinin fitilini ateşliyor.

Metabolizma- Kafein ısı üretimini durduran enzimin faaliyetlerini sınırlandırıyor. Sonuç olarak vücudunuz daha fazla ısı üretiyor ve bu da kalori yakmanızı sağlıyor.

Bacaklar- Avustralya’da yapılan bir çalışmada, esansiyel aminoasitler (EAA) ile birlikte kafein verilen kişilerin, sadece EAA verilenlere kıyasla, hızlı bir koşudan sonra kendilerini daha az yorgun hissettikleri bulundu.

Kalın Bağırsak- Kafein sindirim yolunu uyararak tuvalete çıkmanıza yardım ediyor. Ayrıca bağırsaklarda safra asidi salgılanması yumuşatıcı bir etki yaratarak, büyük tuvaletinizi daha rahat yapmanızı sağlıyor.

 

 

 

You don't have permission to register