Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bir Haftada En Fazla Kaç Yumurta Yenebilir?


Yumurta sevdalıları için meseleyi uzmanına danıştık…

Untitled-1

Omlete bayılıyorsunuz. Kahvaltıda haşlanmış ya da sahanda yumurtadan vazgeçemiyorsunuz. Yumurtanın sağlık faydalarından elbet haberdarsınız. Fakat aklınıza takılan tek bir soru var: Ne kadar yumurta tüketmek normal?

Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için, bu meseleyi The Small Change Diet kitabının yazarı Keri Gans’a sorduk.

Gans’a göre, haftada bir karton yumurta tüketmenizde sorun yok. Gans, “Ortalama bir insan için günde 2 yumurta tüketilmesinde hiçbir sorun bulunmuyor.” diyor.

Ancak mesele bununla sınırlı değil. Çünkü mutlaka dikkate almanız gereken önemli bir nokta bulunuyor. Gans, “Kişi doymuş yağları hangi kaynaklardan aldığını görebilmek için tüm beslenme planını incelemeli.” diyor. Günde iki yumurta tüketmenizde sorun yok; fakat yumurtanızı yanında peynir ile birlikte tüketiyorsanız, hem doymuş yağ hem de kalori miktarını bir hayli artırıyorsunuz demektir.

Yumurtanızı bir miktar zeytin yağı, tuz, karabiber, biraz yeşillik, birkaç dilim avokado ve tam tahıllı ekmek ile birlikte tüketirseniz, sağlıklı bir tercih yaparsınız. Fakat yumurtanın yanında işlenmiş et ve peynir tercih ediyorsanız, kalori ve yağ açısından fazla zengin bir öğün yaratıyorsunuz demektir. Dahası, yumurtanızı tüm olarak tüketmekten ziyade sadece beyazını yemeniz de pek yardımcı olmayacak. Yumurtanın sadece beyazını tükettiğinizde, yumurta sarısında bulunan birçok besinden de mahrum kalıyorsunuz. Çünkü, yumurtanın sarısında en az yağ kadar yağda çözünebilir vitaminler de bulunuyor ve yağdan kurtulmak adına bu vitaminleri de göz ardı etmiş oluyorsunuz.

Son olarak şunu belirtelim: Ne kadar yumurta tüketmeniz gerektiği sorusu, beslenme planınızın tamamı göz önünde bulundurulmadığı zaman yanıtsız kalıyor. Büyük boy bir yumurtada 5 gram yağ, 6 gram protein ve 80 kalori bulunuyor. Yani, diğer besinlerden yeterli miktarda yağ ve protein alıyorsanız, kahvaltıda 5 yumurtalı omlet yemeniz pek de mantıklı değil. Fakat ihtiyacınız olan proteinin bir kısmını karşılayabilmek için yumurta tüketiyorsanız, kapıdan çıkmadan önce fazladan bir adet yumurta tüketme konusunda da içiniz rahat olsun.

You don't have permission to register