Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bir Kahve Lütfen!


Kafein gerçeklerini anlatmaya devam ediyoruz. 

Kafeinin yağ yakımını, egzersiz performansını ve odaklanmayı artırdığını duymuş olabilirsiniz. Ki bu, büyük ölçüde doğru ama dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Araştırmalar; kilogram başına 4,45 mg veya toplamda 400 mg kafein almanın, atletlerde dayanıklılığı arttırdığını söylüyor. 1500 metre koşucuları üzerinde yapılan başka bir çalışma; düzenli kafein tüketenlerin tüketmeyenlere oranla 4,2 saniye daha hızlı koştuğunu ortaya koyuyor. Fakat yüksek yoğunluklu egzersizlerde kafeinin etkileri konusunda yapılan çalışmalar hâlâ yetersiz.

American Medical Association Council on Scientific Affairs’e göre orta düzeyde kafein tüketimi, sağlıklı bireyler için herhangi bir sağlık problemine yol açmıyor. Ama yine de uyku düzeninde bozukluk, sindirim sorunları, baş ağrısı, kramplar, anksiyete gibi duygu durumu bozuklukları, taşikardi, dehidrasyon ve insülin regülasyon bozukluğu gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca kafein diüretik, yani vücuttan suyun atımını hızlandırıcı etki gösterir. Bu sebeple özellikle kafein aldığın günlerde yeterli sıvı desteği aldığından emin olmalısınız.

 

You don't have permission to register