Biraz Ara Vermek İyidir!

Editör :

/

 


Fitness’la aranıza mesafe girmesi, hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Yapmanız gerekeni bildiğiniz sürece.

2017 yılına büyük fitness hedefleriyle başlayıp istediğiniz yere ulaşamadıysanız çok da dertlenmeyin. Uzun geceler ve iş yoğunluğu niyetimizi baltaladığı için, insanların sadece üçte biri her yeni yılda daha fit olmayı başarıyor. Sizi anlıyoruz, bu nedenle size motive edici öğütler vermeyeceğiz. Bizim söyleyeceğimiz şey şu: Birkaç hafta ara vermek o kadar da kötü bir şey olmayabilir.

Sports Medicine’de yayımlanan bir makaleye göre, spor salonu müdavimleri dört haftalık bir sürede sedanter yaşam alışkanlıklarına sahip olabiliyor. Buna “deantre olma”, diğer bir deyişle ise yeni yıl hevesinin çabuk sönmesi deniliyor. Ancak beklenenin aksine sporu bırakan kişilerde çok fazla kuvvet kaybı gözlenmezken, ilginç bir şekilde kısa vadede testosteron artışı göze çarpıyor. Aramızdaki kaslı arkadaşların bildiği üzere bu hormon, aynı zamanda yağ yakımında da fazlasıyla etkili.

Sürekli squat yapmanızı tavsiye eden programlar gereğinden fazla antrenman yapacağınızı (sürantrene) ve testosteronun tersi şekilde işleyerek, kas kütlesini azaltan kortizol hormonunu salgılayacağınızı söylemez. Bu da hayal ettiğiniz karın kaslı görünüme sahip olamayacağınız anlamına gelir. Bundan böyle iki hafta boyunca yoğun antrenman yaptığınız zaman, havlu atmayı ve planlarınızı gelecek yıla bırakmayı düşünmeyin. Sadece ufak bir ara verin ve içinde bulunduğunuz ay sona ermeden salona dönün. Moral bozmaya gerek yok.

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login