Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Birlikten Kuvvet Doğar

Koşu tutkunlarıyla birlikte grup olarak koşmanın faydalarını öğrenin.

Kabul edelim, sabah erken saatte kalkmak ve uykunuzdan çalarak yollara çıkmak çok da kolay değil. Ama eğer bir arkadaşınızın sizi beklediğini bilirseniz, koltuktan kalkmak için ekstra bir motivasyonunuz olur. Dahası bunun koşularınıza da yararı vardır. Araştırmalar bir koşu partnerinin sizin yavaşlamanıza ve formdan düşmenize engel olduğunu gösteriyor.

Başka insanların sizin performansınızı yükseltmesi bilinçaltı seviyesinde bile gerçekleşen bir olay. Spor konusunda uzman psikolog Cindra Kamphoff, bunu ‘sosyal kolaylaştırma’ ismi verilen konsepte borçlu olduğumuzu söylüyor. Bu önce bisikletçiler arasında yapılan araştırmalarla doğrulandı. Araştırmada biriyle yarışan sporcuların kendi kendilerine yaptıkları antrenmanlara göre daha hızlı olduğunu saptandı.

Kısacası, başkalarıyla koşmak, kendinizi daha hızlı geliştirmenizi sağlar. Kamphoff: “Başka insanların nasıl çalıştığı ve koştuğunu görürsünüz ve bu size ilham verir. Yeni antrenmanlar, yeni mesafeler ve yeni yarışlardan daha az korktuğunuzu görürsünüz” diyor.

Koşu konusunda yeni olan sporcular genellikle yalnız koşmayı tercih ederler çünkü başkaları kadar iyi ya da hızlı olamayacaklarından endişe ederler. Ancak koşu grubunda yer alan diğer insanlarla birlikte koşmak ve onlarla hedefleriniz, hızınız, koşu stiliniz gibi konular hakkında konuşmak sandığınızdan çok daha faydalıdır. İlk fırsatta bir koşu grubuyla birlikte koşun ve bu faydalardan mahrum kalmayın.

İstanbul’da birçok farklı koşu grubu düzenledikleri koşu organizasyonlarıyla size bu avantajdan faydalanmanız için fırsat sunuyor. Bunlardan biri de adidas park run. Çarşamba ve Cumartesi günleri farklı lokasyonlarda düzenlediği koşularla adidas park run size ihtiyacınız olan grup sinerjisini sunabilir. Grubun aylık koşu takvimine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

http://shop.adidas.com.tr/Icerik/GetContent/1000

You don't have permission to register