Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Brezilya Cevizi

Havadaki toksinler, sigara, alkol, içinde ne olduğunu gerçekten bilmediğimiz yiyecekler ve stresle baş edebilecek bir süper gıda mevcut!

Brezilya cevizi, Amazon bölgesine has, 40 metrenin üzerinde uzunluğa sahip, iki metre çapındaki ağaçlarda, özellikle Bolivya ve Peru’da yetişiyor (neden Brezilya diye adlandırıldığını biz de bilmiyoruz). Bu ağaçlar ortalama 500 yıl kadar canlı kalıyor. Tüm dünyada bilinirliği artarken ülkemizde yeni tanınan Brezilya cevizinin faydaları, onu tüm doğal ürünlerden ve kuruyemişlerden ayrıştırıyor.

İyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra kuruyemişler arasında en düşük karbonhidrat oranına sahip olan Brezilya cevizi, bu özelliği sayesinde sporcular tarafından da özellikle tercih ediliyor. Fakat Brezilya cevizini bu kadar özel kılan şey yüksek protein veya düşük karbonhidrat oranı değil, içerdiği yüksek miktarda selenyum. Ayrıca, Brezilya cevizi biyolojik olarak kullanılabilen selenyumun en yoğun miktarda bulunduğu tek yiyecek kaynağı. Üç adet ceviz, vücudun günlük tavsiye edilen selenyum miktarını karşılamaya yetiyor. Peki, selenyum vücuda nasıl etki ediyor?

TİROİT DÜZENLEYİCİ

Ülkemizde yaygın olarak görülen tiroit rahatsızlıklarının temel kaynağı selenyum eksikliğidir. Brezilya cevizi, tiroit dengesizliği yaşayanlar ve Hashimoto hastaları için, ilaç takviyesiyle alacakları selenyumu yeterli miktarda almalarını sağlayacak tek doğal alternatif besindir. Selenyum aktif olmayan T4’ü (tiroit hormonu) aktif T3 formuna çevirerek tiroit fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olur.

TESTOSTERON ARTIRICI

Kahraman selenyum aynı zamanda erkeklerde testosteron seviyesiyle beraber sperm yoğunluğunu, kalitesini ve hareketliliğini de artırıyor. Brezilya cevizinin içeriğindeki L-arjinin, sertleşme bozukluğu tedavisinde etkili bir rol oynuyor ve üreme organına giden kan akışını düzenliyor.

KANSERE KARŞI

Son yıllarda yapılan araştırmalar, selenyumun kanser ve koroner kalp rahatsızlığı gibi pek çok kronik hastalığın önlenebilmesinde önemli bir rolü olduğunu ortaya koyuyor. Selenyum sayesinde aktive olan enzimatik antioksidan glutatyon, tüm vücuttaki kansere eğilimi olan serbest radikalleri ortadan kaldırıyor. Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları, selenyumun erkeklerde kolon kanserini önleyebileceğini buldu. Aynı zamanda, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

CİLDE FAYDALI

Brezilya cevizinde bulunan selenyum, omega-3 yağ asitleri ve C ve E vitaminleri cilde sağlıklı bir ışıltı kazandırır, cildin esnekliğini artırarak erken yaşlanmasını önler. Brezilya cevizi yağı cilt kuruluğunu önlemek için etkili ve yumuşacık bir yöntem sunar.

ANTİENFLAMATUAR DESTEK

İçeriğindeki yüksek selenyum ve elajik asit, bu cevizi iyi bir antienflamatuar yiyeceğe dönüştürüyor. Elajik asit güçlü nörolojik koruma özellikleriyle de biliniyor. Ayrıca, Brezilya cevizinin içindeki çinko enflamasyonu azaltıyor ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı oluyor.

MODUNUZU DÜZENLEYİCİ

Biological Psychiatry’de alıntılanan bir araştırmaya göre, düşük selenyum düzeyi anksiyete, stres ve yorgunlukla ilişkilendiriliyor. Ceviz tüketimi modunuzu, iştahınızı ve uyku düzeninizi kontrol eden serotonin metabolizmasını hızlandırıyor.

SAÇ GÜÇLENDİRİCİ

Brezilya cevizinde bulunan L-arjinin, parlak ve gür saçların çıkmasını tetiklediği için erkek tipi kelliği önlemek için kullanılıyor. Bununla birlikte omega-3, E vitamini ve selenyum, saçların parlak, sağlıklı ve kırılmalara karşı daha dayanıklı olmasında rol alıyor.

KEMİK SAĞLIĞINA YARDIMCI

Brezilya cevizinin bakır içeriği, kemiklerin mineral yoğunluğunun artmasına ve kemik dokularının oluşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, demir mineralinin kan dolaşımına katılımını sağlıyor.

Brezilya cevizinin besin değerleri:

30 gramda 185 kcal, 4g protein, 19g yağ, 3g karb., 1g şeker, 2g lif

tiamin: 2mg (günlük değer %12), magnezyum: 106mg (günlük değer %27), fosfor: 205mg (günlük değer %20), bakır: 5mg (günlük değer %25), manganez: 3mg (günlük değer %17), selenyum: 542mcg (günlük değer %774)

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register